Abkant Pres Nedir?

...
Abkant Pres Nedir?
Abkant Pres Nedir?

Metallerin en büyük faydalarından biri sünek olmalıdır. Bu sayede metaller kırılmadan bükülebilmektedir. Bu büküm sayesinde ise metale istenen şekil ve boyut verilebilmektedir. Sac metalini kullanışlı bir hale getirmek için çoğu zaman yeni şekiller vermek gerekir. Şekillendirmek için en yaygın kullanılan ekipman ise abkant prestir.

Abkant Pres Nedir?

Abkant nedir sorusunun en kısa cevabı; sac levhayı bükmekte kullanılan imalat ekipmanı olacaktır. Bir pres freni tipik biçimde uzun ve dardır. Bu sayede büyük sac parçaları bükülebilmektedir. Pres freni, kalıbın üzerinde yerleştirilir levhanın üzerine zımba indirerek, levhayı büker. Bu sayede metal istenen şekli alana kadar pres freni ile birkaç kez bükülebilmektedir.

Abkant Pres Türleri

Sac metalin bükülebilmesi için ciddi oranlarda kuvvet gerekmektedir. Bu kuvveti elde etmek için zımba farklı yöntemlerle sac levhaya hızlı bir şekilde indirilmektedir. Kuvvet uygulama yöntemleri arasında hidrolik, pnömatik, mekanik ve elektrikli seçenekler bulunmaktadır. Kuvvet uygulama yöntemi genelde bir pres freni adını dahil edilmektedir.

Abkant presler, sağladıkları kuvvet miktarına göre değişiklik gösterir. Tonaj ismi verilen bu durum, presin verebileceği kuvvetin ölçüsüdür. Çok yüksek miktarlarda kuvvet elde etmek için kalıba hidrolik pres uygulanmaktadır. Pnömatik presler genel olarak daha az miktarda kuvvetler sağlar.

Abkant Pres Nasıl Çalışır?

Bükme işlemlerini gerçekleştiren abkant makinesi teknik açıdan bilgi gerektirir. Bu sebeple uzman ve deneyimli kişilerce kullanılmalıdır. Metalin kesim ve büküm işlemi için makinedeki kalıplar kullanılmaktadır. Makinenin üst ve alt kalıpları istenen şekli kolayca oluşturur. Makine kullanılmadan önce metale verilmek istenen şekil kağıt üzerine çizilir ve buna uygun olarak ayarlamalar yapılır. Optimum sonuç alabilmek adına, ayarlamaların özenle yapılması gerekir. Abkant makinesi son derece hassas ayarlara sahiptir.

Sac metalin istenen forma girebilmesi için birkaç aşamayı tamamlaması gerekir. Makinenin kontrol ünitesi yapılacak olan işleme bağlı tüm bilgilerin girildiği alandır. Hidrolik basınç verilmesiyle oluşan şekil, makine üzerinde animasyon şeklinde görüntülenebilmektedir. Bu sayede bir ön fikre sahip olunmaktadır. Makinede üst kalıp farklı şekillerden oluşurken, alt kalıbın şekli ise değişmemektedir. İşlem yapılacak materyal bu iki kalıp arasına yerleştirilir. Materyalin yerleştirilmesiyle abkant büküm tezgahı çalıştırılır. Cihazın pedalının hareket etmesiyle üst tabla aşağıya hızla iner ve üst kalıplar malzemeye basınç uygular. Hidrolik basınç sayesinde makineye yüklenmiş ayarlar doğrultusunda materyal istenen şekli alır.

Abkant Pres Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Abkant presler, çok farklı metal tiplerini bükebilmektedir. Bir bükme işleminde, kalıp, zımba, bükme kuvveti ve metal tipi dikkate alınmalıdır. Metal tipinin fiziksel özelliklerinin mutlaka biliniyor olması gerekir. Abkant makinede kullanılan zımba ve kalıp, bükme işleminde önemli bir etkiye sahiptir. Kalıp metalin bükülmeden önce yerleştirildiği boş bir malzemedir. Aynı zamanda bükülen metalin istenen şekline yakın olan sert ve güçlü malzemedir. Zımba ise metale indirilen katı malzemedir. Zımbanın kalıp ve metal üzerindeki presleme hareketi dolayısıyla bükülme işlemi gerçekleşir. Bu sebeple hem zımbanın hem de kalıbın tam olarak doğru şekilde olması gerekir. Bir abkant bükme işleminin ardından metal yanlış forma girmişse, bu zımba ve kalıbın yanlış hazırlanmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple bu ikisine dikkat edilmelidir. Kalıplar ve zımbalar, tipik şekilde geniş bir iş yelpazesine uyum sağlaması amacıyla kolayca değiştirilebilecek şekilde tasarlanmaktadır.

Abkant Pres Nerelerde Kullanılır?

Metal ve benzeri hammaddeler birçok farklı sektörde kullanılmaktadır. Bu gibi hammaddelerin istenen şekli alması için ise abkant makinesinin kullanılması gerekmektedir. Bu sebeple oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Özellikle ağır sanayi alanlarında ihtiyaç duyulan metal kesimler, abkant makinesiyle kusursuz biçimde gerçekleştirilir. Bu sebeple endüstriyel alanlarda abkant pres sıklıkla karşınıza çıkacaktır.

Abkant pres kullanım kolaylığı nedeniyle ciddi oranda rağbet görmektedir. Gemicilik ve otomotiv alanında yaygın bir kullanımı olmasının yanı sıra metal eşyadan üretilen tüm sektörlerde kullanılabilmektedir. Abkant pres kalıp programı sayesinde birçok farklı cihazın yedek parçası üretilebilmektedir. Klima gibi sektörlerde de bu cihaz sık bir kullanıma sahiptir. Bunların yanı sıra binalarda kullanılacak olan asansörlerin üretimi ve yedek parçalarının yapılmasında bu cihaza başvurulur. Aydınlatma araçlarında da bu makine sayesinde konforlu ve pratik bir şekilde üretim yapılabilmektedir. İnsan gücünün yetmediği birçok noktada abkant pres, ciddi bir katkı sunmaktadır.

Bize Hemen Ulaşın