Dış Cephe Güneş Kırıcı

...
Dış Cephe Güneş Kırıcı
Dış Cephe Güneş Kırıcı

Dış cephe güneş kırıcılar, güneşin zararlı etkilerini binanın dışında tutarak, canlı ve cansız varlıkların daha sağlıklı şekillerde yaşamlarını sürdürmesini sağlayan önemli bir sistemdir. Bu kırıcılar bir nevi güneş gözlüğüdür.

Dış Cephe Güneş Kırıcı

Dış cephe güneş kırıcıların asıl amacı, ışığın tamamen engellenmesi değildir. Bunun yerine sağlıklı ve yeter miktarda gün ışığı alarak, verimliliği artırmaktadır. Bu sistemler aynı zamanda estetik bir görünüm elde edilmesi açısından da önemlidir.

Güneş Kırıcı Türleri Nelerdir?

Güneş kırıcı sistemleri; iç ve dış olarak iki farklı kategoride ele almak mümkündür. Buna göre binaların ya da pencere önlerinin zararlı güneş ışıklarından istenen şekilde korunabilmesi için güneş kırıcı sistemleri kullanmak gerekir. Bu noktada güneş kırıcı perdeler yaygın olarak kullanılır. Sunscreen olarak da bilinen bu perdeler; yatay olarak parçaları halde bulunur. Metal, plastik malzemelerde üretilen bu perdelerin yanı sıra dikey halde de bulunabilirler. Bu sistemler kimi zaman manuel kimi zamansa motorlu olarak kullanılır.

Basit kullanımlarda panjur ve tente sistemleri yaygın olarak tercih edilir. Bu sistemler balkon altlarına ve pencere önlerine kurulur ve güneş etkisini azaltmayı amaçlar.

Dış sistemlerde kullanılan bir diğer güneş kırıcı türü ise, binanın temel bir parçası olan güneş kırıcı panellerdir. Bu paneller genellikle alüminyum ve diğer metal malzemelerden üretilir. Yüzeysel ya da dik şekilde monte edilen bu sistemler güneş ışığını istenen yönde keserler.

Binanın ana konstrüksiyon sistemine bağlı olan güneş kırıcı paneller ise istenen şekilde ayarlanabilirler. Bu sisteme bağlı olarak güneş ışığından maksimum fayda sağlamak mümkündür. Bu sistemin kurulduğu yapılar genellikle tamamen camekanlıdır.

Aerofin ise binaya monte edilen ve kanat sistemleriyle hareket eden, güneş ışığına göre şekil değiştiren sistemlerdir.

Son olarak binaların saçak kısımlarının ileriye uzatılmasıyla kullanılan güneş kırıcı sistemler vardır. Bu sistemler her kata uygulanabilir ve farklı hava koşullarına oldukça dayanıklıdır.

Güneş Kırıcı Sistemin Avantajları

Güneş kırıcı sistemler binalarınıza estetik açıdan birçok fayda sağlar. Bunun yanı sıra işlevsel açıdan da önemli avantajları vardır. Modern yapılarda kendine giderek daha fazla yer bulan güneş kırıcı sistemler, güneş kalkanı benzeri bir görev üstlenirler. Birçok farklı modeli bulunan bu sistemler dış cephe boyası açısından da korunma yaratırlar. Binaların dış yüzeyinin korunmasında önemli bir görevi bulunan cephe sistemleri güneş ışığından verimli bir şekilde faydalanmanızı sağlar.

Dış cephe güneş kırıcı sistemlerin temel amacı, güneşin zararlı ışınlarının yapı üzerindeki etkilerini azaltmaktır. Bunun yanı sıra içeride bulunan canlı ve cansız varlıkların da bu ışınlardan zarar görmesini engeller. Güneş ışınları insanlar açısından doğrudan alındığında cilt sorunlarına yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra cansız varlıklar için ömür kısaltan bir faktördür. Özellikle yaz aylarında soğutma sistemlerine ihtiyaç duyulması nedeniyle enerji sarfiyatını da artırmaktadır. Bu sistemler sayesinde güneş ışığının yalnızca ihtiyaç duyulan kadarı içeri alındığı için klima ve benzeri soğutma sistemleri de daha az çalıştırılmakta ve doğalında enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

Binaların dış cephesine kurulan bu kırıcıların, güneş ışığını tamamen engellemez. Güneş ışığı insanlar için olduğu kadar hayvanlar ve bitkiler açısından da önemlidir. Uzun süre güneş ışığından mahrum kalmak insan ve hayvanlarda psikolojik sorunlara yol açarken, bitkilerin ise solmalarına neden olabilir. Bu sebeple dış cephe güneş kırıcı sistemler, doğru oranda ışığın içeri girmesine izin verir.

Siz de tüm bu avantajlardan faydalanmak için dış cephe güneş kırıcı sistemlerine başvurabilirsiniz. Çeşitli hava koşullarına karşı dayanıklı bu sistemler birçok farklı modele sahiptir. Ceylanlar Metal’de dilediğiniz gibi bir güneş kırıcı modelini bulabilir ve yapınız için en faydalı seçeneği tercih edebilirsiniz. Dış cephe güneş kırıcı sistemleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için bizimle iletişime geçebilir, avantajlı tekliflerimizden yararlanabilirsiniz.

Bize Hemen Ulaşın