Bize Ulaşın

İkincil Cephe

...
İkincil Cephe
İkincil Cephe

Bina dışlarında belirlenen aralıklar ve ölçülerde dekoratif, havalandırma veya gölgelendirme amaçlı farklı materyaller yardımı ile yapılan cephe uygulamalarına ikincil cephe sistemleri denir. İkincil cephelerde çoğunlukla alüminyum profiller ve levhalar ile cam kullanılmaktadır. İkincil cephe sistemleri giydirme cephe veya dış cephe diye de isimlendirilmektedir.

Asma Cephe Tasarımı

Cephede kullanılan elemanların, taşıyıcı iskelet ile üzerine yerleştirilerek oluşturulduğu cephe sistemlerine asma cephe sistemleri denilmektedir. Asma cephe tasarımı yapılırken, panellerin ve camların, bina karkası üzerine ankre edilen noktalarına özel itina gösterilir. Ankraj noktaları cephedeki tüm elemanların yüklerinin, bina karkasına aktarıldığı özel bağlantı bölgeleridir.

Giydirme cepheleri kullanılan panel ağırlıklarına göre iki şekilde sınıflamak mümkündür: Ağırlığı 100 kg/m2’den küçük olan cephelere hafif asma giydirme cephe sistemleri denilmektedir. Ağırlığı 100 kg/m2’den büyük olan cepheler ise ağır asma giydirme cephe sistemleri denilmektedir.

Ağır asma cepheler çoğunlukla beton panellerden oluşan giydirme cephe sistemleridir. Beton elemanların oluşumunda gazbeton, hafif beton ve normal beton kullanılmaktadır.

Hafif asma cepheler ise metal paneller ve camlardan oluşan giydirme cephe sistemleridir. Asma sistemlerde cephe elemanları taşıyıcı profiller yardımı ile binaya tutturulmaktadır. Cephe elamanlarının statik ve dinamik yükleri, binanın taşıyıcı elemanlarına metal bağlantılar ile aktarılmaktadır.

Asma cephelerde kullanılan özel paneller son yıllarda çok farklılaşmıştır. Kullanılan metaller ve şekiller yönü ile birçok panel türü vardır. Ceylanlar Metal olarak mesh levhalar ve perfore levhalar konusunda uzmanlaşmış bir firmayız.

Mesh Panel Sistemi

Genişletilmiş mesh paneller, mukavemet değerlerine göre hesaplanan kalınlıklardaki metal levhaların istenilen aralıklar ve ölçülerde preslenerek form verilmesinden oluşmaktadır. Mesh cephe uygulamaları dekoratif, havalandırma veya gölgelendirme amaçlı yapılmaktadır. Mesh paneller kedi yolu önlerine veya direkt cephe taşıyıcılarına bağlanabilmektedir.

Perfore Levha

Perfore levhalar belirli formda delik açılarak elde edilen metal panellerdir. Ceylanlar Metal olarak farklı tasarımlara sahip perfore levhalar üretimi yapmaktayız. Üretim hattında çapları, delik şekilleri, delik dizilişleri belirlenen geometrik tasarımlarına göre yüksek tonajlı modern presler kullanılarak imal edilmektedir.

Perfore ürünler bina iç ve dışlarında kullanılan estetik yönü ağır basan imalatlardır. Dış cephede kullanılacak perfore levhalar diğer cephe elemanları ile güzel uyum sağlamaktadırlar. İkincil cephe imalatlarında ihtiyacınız olacak perfore levha ve mesh panel ihtiyaçlarınızda firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Bize Hemen Ulaşın