İkincil Cephe

...
İkincil Cephe
İkincil Cephe

Bina dışlarında belirlenen aralıklar ve ölçülerde dekoratif, havalandırma veya gölgelendirme amaçlı farklı materyaller yardımı ile yapılan cephe uygulamalarına ikincil cephe sistemleri denir. İkincil cephelerde çoğunlukla alüminyum profiller ve levhalar ile cam kullanılmaktadır. İkincil cephe sistemleri giydirme cephe veya dış cephe diye de isimlendirilmektedir.

ikincil cephe

İkincil Cephe Nedir? 

Alüminyum cephe giydirmenin bir diğer adı olarak da bilinen ikincil cepheler giydirme cephe sistemleri olarak tanımlanmaktadır. Yüksek kalitede dayanıklı olması açısından çinko, pirinç, corten, bakır, titanyum ve paslanmaz bronz gibi materyallerin karışımıyla beraber uzun ömürlü üretim hedef alınarak üretilmektedir. Bina cephelerinin en iyi şekilde gelişimi ve tasarımı konusunda önemli bir yere sahip olan bu sistemler, günümüzde yaygın şekilde tercih edilmektedir.

İmalat kalitesinde oldukça güçlü bir yere sahip olmasıyla birlikte aynı zamanda binaların görüntüsünü de bir anda değiştirebilen, saygın hale getirebilen özellikli cephe sistemleri olarak bilinir. Ek olarak bina ömrünü uzatması noktasında da oldukça güvenli ve güçlü bir dış cephe kaplama sistemidir.

İkincil Cephe Sistemleri

Klasik cephe giydirme, ünite giydirme, panel, şerit camlı taşıyıcı panel ve yapısal cam sistemleri gibi giydirme panelleri olarak bilinen bu bina cephelerinin giydirilmesi ile birlikte yenilenmiş olacak biçimde pek çok ikincil cephe sistemleri türleri bulunur. Alüminyum profillerin kullanıldığı klasik cephe giydirmeler, en çok tercih edilen ve uzu ömürlü olan türlerdir. Bina cephelerinin dış yüzeyine geometrik şekil sağlanmasıyla beraber cam montaj işlemlerinin uygulanmasıyla beraber tamamlanmaktadır. Su, ses ve ısı izolasyonu açısından da oldukça güçlüdür. 

Alüminyum profilli çalışmalarda aralıklar ve ölçülerde gölgeleme ya da havalandırma gibi çalışmalar yapılmaktadır. Ceylanlar Metal olarak asma giydirme ya da asma tavan modellerinde de doğrudan isteklerinize uygun çalışmalar sağlamaktayız. Elde etmek istediğiniz geometrik çalışmalarda, şerit pencere ya da taşıyıcı pencere arasında daha detaylı bir çalışma için dilediğiniz şekilde bizlere ulaşabilir, isteklerinizi belirtebilirsiniz. 

Binalarda daha özenli bir görünüm kazandırmak istediğinizde kullanılan bu paslanmaz bronz cephe sistemleri ya da mesh panel türleriyle beraber dengede durmasını sağlamak istediğiniz dış yüzey için en iyi hava koşullarına bağlı şekilde bina korunması sağlanırken, doğru bir uygulamada da en iyi avantajı gerçekleştirmiş olursunuz.

İkincil Cephe Ürünleri

İkincil cepheler yapılırken kullanılan ürünlere bakıldığında ilk akla gelenler transparan cepheler, kediyolu uygulamaları, alüminyum doğrama, perfore levhalar ve uygulamaları ile birlikte aynı zamanda kapalı – yarı kapalı cepheler gibi cephe elemanları olduğu söylenebilir. Bunlarla beraber panel cepheler, genişletilmiş mesh paneller, güneş kırıcılar, dekoratif cephe elemanları gibi birçok bina cephelerinin dış yüzeyi için bu ikincil cephe ürünleri kullanılır. 

Birbirinden farklı niteliklerde şirketlerin değişen ürünleri bu listede yer almaktadır. Cam cephe, seramik ya da laminat kaplama gibi özel projelerde direkt cephe ürünleri arasında yerini alan farklı çalışma içeriklerinden biridir.

Asma Cephe Tasarımı

Cephede kullanılan elemanların, taşıyıcı iskelet ile üzerine yerleştirilerek oluşturulduğu cephe sistemlerine asma cephe sistemleri denilmektedir. Asma cephe tasarımı yapılırken, panellerin ve camların, bina karkası üzerine ankre edilen noktalarına özel itina gösterilir. Ankraj noktaları cephedeki tüm elemanların yüklerinin, bina karkasına aktarıldığı özel bağlantı bölgeleridir.

Giydirme cepheleri kullanılan panel ağırlıklarına göre iki şekilde sınıflamak mümkündür: Ağırlığı 100 kg/m2’den küçük olan cephelere hafif asma giydirme cephe sistemleri denilmektedir. Ağırlığı 100 kg/m2’den büyük olan cepheler ise ağır asma giydirme cephe sistemleri denilmektedir.

Ağır asma cepheler çoğunlukla beton panellerden oluşan giydirme cephe sistemleridir. Beton elemanların oluşumunda gazbeton, hafif beton ve normal beton kullanılmaktadır.

Hafif asma cepheler ise metal paneller ve camlardan oluşan giydirme cephe sistemleridir. Asma sistemlerde cephe elemanları taşıyıcı profiller yardımı ile binaya tutturulmaktadır. Cephe elamanlarının statik ve dinamik yükleri, binanın taşıyıcı elemanlarına metal bağlantılar ile aktarılmaktadır.

Asma cephelerde kullanılan özel paneller son yıllarda çok farklılaşmıştır. Kullanılan metaller ve şekiller yönü ile birçok panel türü vardır. Ceylanlar Metal olarak mesh levhalar ve perfore levhalar konusunda uzmanlaşmış bir firmayız.

Mesh Panel Sistemi

Genişletilmiş mesh paneller, mukavemet değerlerine göre hesaplanan kalınlıklardaki metal levhaların istenilen aralıklar ve ölçülerde preslenerek form verilmesinden oluşmaktadır. Mesh cephe uygulamaları dekoratif, havalandırma veya gölgelendirme amaçlı yapılmaktadır. Mesh paneller kedi yolu önlerine veya direkt cephe taşıyıcılarına bağlanabilmektedir.

Perfore Levha

Perfore levhalar belirli formda delik açılarak elde edilen metal panellerdir. Ceylanlar Metal olarak farklı tasarımlara sahip perfore levhalar üretimi yapmaktayız. Üretim hattında çapları, delik şekilleri, delik dizilişleri belirlenen geometrik tasarımlarına göre yüksek tonajlı modern presler kullanılarak imal edilmektedir.

Perfore ürünler bina iç ve dışlarında kullanılan estetik yönü ağır basan imalatlardır. Dış cephede kullanılacak perfore levhalar diğer cephe elemanları ile güzel uyum sağlamaktadırlar. İkincil cephe imalatlarında ihtiyacınız olacak perfore levha ve mesh panel ihtiyaçlarınızda firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Bize Hemen Ulaşın