Oturmalı Sistem Asma Tavan

...
Oturmalı Sistem Asma Tavan
Oturmalı Sistem Asma Tavan

Tasarım dünyasındaki yenilikler ve teknoloji alanındaki gelişmeler sayesinde hemen hemen her sektör yeni ürünlere ve modellere yer verir. Bu yeniliklerden bir tanesi de hiç şüphe yok ki tavan sistemleridir. Son yıllarda en çok tercih edilen tavan çeşitlerinden bir tanesi asma tavanlardır. Asma tavan sistemi alüminyum plakaların üzerine 30x30 cm yada 60x60cm gibi ölçülerde mesh denilen alüminyum plakaların yerleştirilmesi ile oluşturulan tavan sistemidir. Asma tavanın genel mantığı bu olmakla birlikte taşıyıcı sistemin modeline ve tavanı kapatacak olan panellerin desen ve üretim şekillerine göre çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlerden bir tanesi de oturmalı sistem asma tavandır.

oturmalı sistem asma tavan

Oturmalı Sistem Asma Tavan Kullanım Alanları

Oturmalı sistem asma tavan adından da anlaşılacağı üzere tavan panellerin belli bir iskelete oturtulması ile elde edilen asma tavan şeklidir. Metal asma tavanların en yaygın ortak özellikleri panelleri taşıyıcı sistemin ilk olarak duvarlardan ve tavandan tutturularak monte edilmesidir. Taşıyıcı sistemin sahip olduğu kanallara paneller birbirinden bağımsız bir şekilde yerleştirilir. Bu yerleştirme işlemi paneller birbirinden bağımsız olarak hiçbir aparata gereksinim duymadan gerçekleştirilir. Taşıyıcı sistem üzerindeki oluklar yerleştirilecek panellere göre kesildiğinden panellerin taşıyıcı sistem üzerine montaj edilmesi çok kolaydır.

Kanallı taşıyıcılara sahip olan bu asma tavan modeli lay-on metal asma tavan sistemi olarak da bilinir. Oturmalı metal asma tavanın panellerini yerleştirmesi oldukça kolaydır. Ancak taşıyıcı sistemin duvarlara ve tavana montaj edilmesi ise tecrübe ve işçilik gerektirmektedir. Bu bağlamda işin zor olan kısmı oluklu taşıyıcıyı yapıya sabitlemektir.

Asma Tavanların Avantajları

Asma tavanlar kullanıldıkları mekana hem tasarım olarak hem de kullanım olarak birçok avantaj katarlar. Asma tavanların tasarım olarak mekana kazandırdığı en önemli değer ortamın daha ferah ve daha modern görünmesini sağlamaktır. Asma tavanlı bir mekan hem daha fazla derinliğe sahiptir.

Asma tavanların en büyük avantajlarından bir diğeri ise mekanda oluşabilecek herhangi bir tesisat arızasında tesisata kolay ve hızlı erişim imkanı sağlar. Bu imkan hem büyük mağazalar hem de küçük mağazalar için oldukça önemli bir özelliktir. Çünkü mağazalarda herhangi bir elektrik arızası esnasının en kısa sürede giderilmesi lazım. Çünkü mekan ışıkla kendini daha iyi göstermekter ve daha fazla müşterinin dikkat çekmesi anlamına gelmektedir. Bu yüzdendir ki özellikle tesisat arızalarının giderilmesinin kısa sürede giderilmesi gerekmektedir. Lay on asma tavanın montajı kadar demontajı da oldukça kolaydır. Herhangi bir arıza yada temizlik durumunda sökülmesi gereken parçanın yerinden alınması yeterlidir. Tıpkı montajında olduğu gibi demontajı da hiç bir aparata ihtiyaç duymadan gerçekleştirilir.

Oturmalı asma tavan modellerinin sağladığı bir başka avantaj da sağladığı temizlik kolaylığıdır. Temizlik esnasında paneller birbirinden bağımsız olarak yerinden çıkarılıp temizlenir ve tekrar yerine kolayca montaj edilebilir. Oturmalı asma tavanlar son yıllarda özellikle lüks konutların mutfak, tuvalet ve banyo gibi alanlarında da kullanılmaktadır.

Oturmalı sistem tavan modelleri boya konusunda büyük kolaylıklar sağlar. Taşıyıcı sistem üzerindeki paneller uzun yıllar boyaya ihtiyaç duymadan kolaylıkla kullanabilir. Oturmalı sistem asma tavan panelleri boyanmak için kanallarından alınır ve tercihe göre istenilen renkte boyanabilir ve tekrar yerine konulabilir.

Asma tavanlar, sektör ne olursa olsun mağazalara her zaman bir derinlik katmaktadır. Asma tavanlı bir mekanı komple boyamak bu işi %40’a kadar kolaylaştırabilir. Çünkü bir mekanın en zor boyanan ve yere en çok damlanın damlatıldığı alan tavanlardır. Asma tavan sistemlerinde ise paneller tekrar sökülüp rahat bir şekilde boyandıktan sonra  herhangi bir aparata ihtiyaç duymadan takılır.

Oturmalı Sistem asma tavan modelinin yan sıra diğer metal ürünlerimiz hakkında da detaylı bilgi almak için müşteri temsilcilerimizde direk iletişime geçebilirsiniz.

Bize Hemen Ulaşın