cephe-kaplama-ceylanlar-metal.pngYapıların değerini etkileyen en önemli etkenlerden birisi dış cephelerinde kullanılan kaplama teknikleri ve cephe tasarımlarıdır. Cephe kaplama tercihleri yapının kullanım ömrünü ve iklimlendirme kalitesini etkilemektedir.

Bina cephe kaplamaları güneşin zararlı etkilerinde bozulmamalı, atmosferin kimyasal etkilerine dayanıklı olmalıdır. Yapının olduğu bölgenin iklim koşullarına dayanıklı olmalı, yağış sularını içeri almamalıdır. Cephe kaplama malzemesi sıcaklık farkı ile oluşan genleşme ve büzülmeleri absorbe edebilmelidir. Yapının mimari tercihlerine uyumlu olmalıdır. Oluşan rüzgâr kuvvetlerine karşı dirençli olmalıdır. Cephe kaplamada farklı malzemeler kullanılacaksa birleşim detayları ideal bir şekilde çözülmelidir. Kaplama malzemeleri ses yalıtımına ve ısı yalıtımına uygun olmalıdır.

Modern binalarda metal cephe kaplama, taş kaplama, kompozit panel cephe kaplama, giydirme cephe kaplaması uygulamaları tek tek veya karışım halinde uygulanmaktadır. Ceylanlar Metal olarak her türlü cephe tasarımında sizlerin çözüm ortağı olabiliriz. Özellikle metal cephe tasarımları için üretilen genişletilmiş malzemeler konusunda iddialıyız. Sektördeki güçlü referanslarımızı dikkate almanızı öneririz.

Metal Mesh İle Yapılan Cephe Kaplamaları

Ceylanlar Metal olarak genişletilmiş mesh cephe sistemleri üretimini yapmaktayız. Bu boşluklu elemanlar ile farklı görünüşler elde edebilirsiniz. Paslanmaz levhalar kullanılarak üretimi yapılan mesh ürünler 6 cm genişlik ve 2,5 cm yüksekliğe sahiptirler. Seçilen ağ örgüler yapılan alüminyum karkaslara yerleştirilir. Dış ortama dayanıklı olan bu ürünlerde, kullanılan desenleri, web sitemizden inceleyebilirsiniz. Metal mesh üretimi dkp sac, alüminyum ve paslanmaz saçlardan yapılmaktadır. Çok farklı renk ve desene sahip meshler ile özgün cepheler tasarlayabilirsiniz.

Metal mesh ile yapılan cepheler eski binalara da rahatlıkla uygulanabilir. Binanıza tekrar bir canlılık ve yeni bir yüz kazandırmak için metal mesh uygulamaları için üretilen malzemelerimizden faydalanabilirsiniz. Genişletilmiş malzeme üretimi içim pirinç, bakır, titanyum, paslanmaz, galvaniz ve dkp gibi malzemeler kullanılmaktadır.

Cephe kaplama uygulamalarımızda metal mesh ile birlikte aşağıdaki sistemleri de kullanabilirsiniz.

Kompozit Panel Cephe Kaplama

Mimarlık yönü kuvvetli yapıların cephe kaplaması olarak dünyanın birçok ülkesinde kompozit panellerden faydalanılmaktadır. Kolay işlenebilmesi, şık, çağdaş bir malzeme olması nedeni ile kompozit dış cephelerin vazgeçilmez elemanlarından olmuştur. Kompozit paneller 4 mm kalınlığında iki yüzü alüminyum kaplı içerisinde polietilen barındıran levhalardır.

Bina cephesinde hazırlanmış alüminyum veya çelik karkas üzerine vidalı sistem ile monte edilirler. Hazırlanan karkas arasına konulacak malzemeler ile ses yalıtımı ve ısı yalıtımı mükemmel bir şekilde sağlanabilir. Kolay kesilebilen ve bükülebilen malzemeler olduğu için cephelerdeki her türlü girinti, çıkıntı için ideal kaplama malzemelerindendir. Renk aralıkları çok geniş olup, kaliteli kompozit paneller ile yapılan yapılarda uzun yıllar renk canlılığı muhafaza edilir.

Ceylanlar Metal, UV ışınlarına dayanıklı floropolimer vernikli solid, metalik ve özel efekt renklerinde alüminyum kompozit paneller kullanmasını önermektedir. Perfore veya mesh cephe kaplamalı cephelerde kompozit paneller de kullanabilirsiniz.

Kompozit panellerle cephe kaplaması yapıldığında taşyünü ve buhar dengeleyici kullanılarak izolasyonlar tamamlanmalıdır. Bu malzeme ile cephe kaplaması yapıldığında çoğunlukla 40x30x2 mm kutu profiller ile uygun aralıklar ile karkas yapıldıktan sonra L ankrajlar ile cephe elemanları montajı yapılmaktadır. Oluşan derzler, görsel veya imalat tercihlerine göre poliüretan sosis üzerine silikon dolgu veya şerit kompozit levhalar ile tamamlanmaktadır.

Metal Cephe Kaplama

Yapı sektöründeki hızlı ivmelenme, beraberinde farklı arayışlar içerisinde olmayı gerektirmiştir. Cephe kaplaması olarak farklı metallerin kullanılması artık daha fazla gördüğümüz cephe tercihlerinden olmuştur. Dış cephe için özel üretilen çelik paneller olduğu gibi yapının farklı bölümleri için üretilmiş panellerde dış cephe uygulamalarında kullanılabilir.

Corten çelik panel, bina kaplamaları için üretilmiş özel bir karbon çelik sınıfıdır. İçeriğinde manganez, fosfor, krom, bakır, nikel ve kükürt elementlerini barındırır. Bu elementlerden oluşan özel çelik paneller, dış cephe şartlarına karşı oldukça dayanıklıdır. Görünüşü nedeni ile paslı çelik diye de adlandırılır. İstenirse perfore edilerek de kullanılabilir. Yüzeyde oluşturulan pas nedeni ile çeliğin iç bölümlerine pasın ulaşması engellenmiş olur. Görünümü nedeni ile boya ihtiyacı duyulmaz.

Kenet panel cephe kaplama sistemi de, rastlanılan cephe tercihlerinden birisidir. Daha önceleri geniş açıklıklı çatılar için kullanılan kenet sistem cephelerde kullanılmaktadır. Metal olarak statik sac, alüminyum sac, bakır sac, çinko saç veya farklı tercihler yapılabilmektedir. Kenet olarak düz veya trapez kenet tercih edilebilir.

Titanyum Kenet Panel Sistemi

Titanyum havadaki CO2 ve atmosfer şartlarına karşı kendi kendini doğal yollar ile koruyabilen bir malzemedir. Kalınlığı 0,65 mm olacak şekilde temin edilmektedir. Genişliği 50 cm veya 65 cm olabilmektedir. Esnekliği ve oldukça şık görünümü nedeni ile tercih edilmektedir.

Cam Giydirme Cephe

Cam giydirme cephe elemanları ana hatları ile alüminyum profiller ve camlardan oluşmaktadır. Yapının üzerine gelen rüzgâr tesirlerine göre taşıyıcı alüminyum profillerin seçimi yapılmaktadır. Tercihlere göre ekonomik, kapaklı, güneş kırıcılı veya silikon cephe tercihleri yapılabilir.

Ceylanlar Metal, metal cephe kaplaması, metal elemanlar ile duvar giydirme, cam giydirme cephe ve aklınıza gelen her türlü cephe kaplama işlerinizde çözüm ortağınız olabilir. Özellikle metal cephe tasarımları konusunda farklı modellerde üretilen genişletilmiş malzemeler konusunda sektörün en önemli aktörüyüz. Sektördeki güçlü referanslarımızı dikkate almanızı öneririz.

Titanyum, bakır, paslanmaz, pirinç, dkp ve galvaniz malzemeler ile cephe kaplayacaksanız Ceylanlar Metal ile mutlaka görüş alışverişi yapmalısınız.