Corten Panel Cephe Kaplama

...
Corten Panel Cephe Kaplama
Corten Panel Cephe Kaplama

Son yıllardaki mimari akımlara baktığımızda nostaljik tasarımların tekrar popüler olduğunu görüyoruz. Nostaljik tasarımların günümüz teknolojisi ile harmanlandığı bu alanlardan bir tanesi cephe kaplama işlemleridir. Panel cephe kaplama seçenekleri arasında olan corten panel cephe kaplama işlemi de günümüz teknolojisi ile nostaljik tasarımların harmanlandığı alanlardan bir tanesidir. Corten panel cephe kaplamanın nasıl yapıldığına ve avantajlarının neler olduğuna değinmeden önce corten paneli yakından tanımakta fayda var.

Corten panel çeliğin bakır, fosfor, nikel ve krom gibi diğer metaller ile alaşımıdır. Çelik denildiğinde akla ilk olarak paslanmaz çelik türü gelse de corten çelik de özellikle dış cephe panelleri olarak kullanılan bir malzemedir. Çeliğin bilinçli olarak havadaki neme maruz kalarak pas görüntüsü almasının sağlandığı corten panellerin parçaları bir araya gelip büyük bir görüntü oluşturduklarında muhteşem bir tasarım örneği sergilerler.

Corten çelik panellerin dış cephe kaplama elemanı olarak kullanımları diğer alüminyum kaplamalarından çok farklı değildir. Panel cephe kaplama sistemleri kendi içinde farklı yöntemlere sahiptir. Bu yöntemlerin aynısı corten panel kaplama için de kullanılan yöntemlerdir. Ekspres panel, kaset sistemi, kilitli sistem ve oluklu sistem gibi sistemler corten çelik panellerin üretim ve montajında kullanılan yöntemlerdir. Hangi sistemlerin ve yöntemlerin kullanılacağı tamamen müşterinin tercihine bırakılır. Kaplaması yapılacak olan alan özel bir durumu olmadığı sürece müşteri corten panel cephe kaplama sistemlerinden istediğiniz seçmekle özgürdür.

Corten Panel Nedir?

Corten panel, dış cephe kaplamalarında kullanılan bir çeşit karbon çelik sınıfına verilen isimdir. Bu paneller karbon, manganez, silisyum, kükürt, fosfor, nikel, krom ve bakır elementlerinden oluşmaktadır. Özellikle inşaat sektöründe kullanımı oldukça yaygın olan çörten paneller, birçok farklı avantaja sahiptir. Korozyona karşı dirençli olan bu paneller, paslı bir görünüme sahiptir. Bu görünüm nedeniyle paslandırılmış çelik, paslı çelik, eskitme çelik gibi isimlerle de anılmaktadır.

Corten panel teknolojisi, hava şartlarına bağlı olarak yıllar içinde ciddi miktarlarda korozyona uğrar. Doğal olarak paslanan bu paneller için farklı bir durumdan söz etmek gerekir. Corten panellerdeki paslanma, diğer metallerdeki gibi yapının tamamına zarar vermemektedir. Yapının üst kısmında oluşan pas tabakası, çeliğin diğer bölümlerine geçmemektedir. Bu sayede koruyucu bir tabaka oluşturulması sağlanır. Corten panel kullanımıyla yapı, değişken olan hava ve iklim koşullarına karşı çok daha dayanıklı bir hal almaktadır. Birçok farklı mimari projede kullanılan bu ürün, paslanmış görünümdeki formunu yıllar boyunca koruyabilir.

Corten paneller sayesinde hem kentsel hem de kırsal manada harika bir görüntü elde etmek mümkündür. Bu paneller apartman, ticari bina, villa ve çeşitli konutların tamamında kullanılabilmektedir. Dekorasyon projelerinin olmazsa olmazı haline gelen paneller, düşük maliyetlere sahiptir. Bunun yanı sıra son derece estetik bir görünüm sağlamasıyla, diğer metallere oranla çok daha fazla tercih edilen bir konumda yer almaktadır.

Corten Panel Cephe Kaplamanın Avantajları

İnşaat sektöründe bir binanın dış yüzeyini en iyi gösteren özelliği dış tasarımıdır. Binanın dış yüzeyinin hem güzel görünmesi hem de uzun yıllar sorunsuz bir kullanım sağlaması için dış cephe kaplaması oldukça önemlidir. Dış cephe malzemesinin dayanıklı olması binanın kullanımı konusunda büyük bir tasarruf sağlarken güzel görüntüsü ise tasarımına zenginlik katar. Corten panel bu iki ana ihtiyacı karşılayan en iyi malzemeler arasındadır. 

Corten paneller eskitme yöntemiyle ile oluşturulmuş ürünler olduğu için ilk günden yıllar sonrasına kadar aynı görüntüye sahip olurlar. Yani dış cephenin eskidiği yada ne kadar eski olduğu kesinlikle belli olmaz. Çünkü eskitme onun en önemli özelliğidir. Corten paneller perfore, patlatılmış ve düz saç şeklinde üretilirler. Bu birbirinden farklı üç üretim yöntemi de dış cephe kaplamalarında rahatlıkla kullanılabilir ve her biri farklı bir tasarım tadı imkanı sunar.

Corten paneller oksitli yapıya sahip oldukları için tüm olumsuz çevre koşullarına karşı yüksek mukavemete sahiptir. Dış cephe kaplamalarında kullanıldıklarında bu özellikleri sayesinde boya yada bakım gibi ihtiyaçları olmaz.

Corten panel kaplı binalar yıllar geçtikten sonra bile aynı görüntüye sahip olurlar. Böylece binanın ne kadar eskidi kesinlikle belli olmaz. Binanın her zaman ilk günkü gibi görünmesini en iyi sağlayan kaplama yöntemlerinden bir tanesi corten panel kaplama sistemidir.

Corten panel kaplama sistemleri herhangi bir tadilat yada tamirat işlemlerinde de büyük avantaja sahiptir. Sorunun olduğunu bölgedeki panelin sökülerek onarılıp tekrar takılması yada direk yenisinin takılması uzun zaman alan ve büyük uğraş gerektiren bir işlem değildir.

Corten panellerin herhangi bir ihtiyaç anında tedarik edilmesi kolaydır. İhtiyaç duyulan parçanın tasarımı ve ölçüleri verildiği takdirde sorunlu bölge kısa sürede tamir edilmiş olur. Bu paneller dış cephe kaplamaların yanı sıra yangın merdiveni, posta kutuları, mangal, şömine ve korkuluk üretimi gibi alanlarda da kullanılmaktadır.

Projelerinizin dış cephesi için cornen panel cephe kaplama ve diğer panel kaplama hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için müşteri hizmetlerimizi arayabilir, her konuda soru ve görüşlerinizi tarafımıza iletebilirsiniz.

Bize Hemen Ulaşın