Dış Cephe Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

...
Dış Cephe Kaplama Çeşitleri Nelerdir?
Dış Cephe Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Evimizden dışarı adımımızı attığımız anda sürekli olarak farklı yapıları görmeye başlıyoruz. Yapıların görünüşlerinde karşımıza çıkan bu fark dış cephe kaplama sistemlerinden kaynaklanıyor. Birbirinden farklı dış cephe kaplama modelleri yapının görünüşünü tek başına bambaşka bir hale sokabiliyor.

Binaların dış cepheleri kaplanırken kullanılan malzemeler çok farklı olabilir. Bu farklılık yalnızca renk ya da şekilden gelmiyor. Kullanılan cephe kaplama çeşitleri tamamen birbirinden farklı olabilmektedir. Malzemenin genel yapısından dayanımına, renginden fiyatına kadar son derece farklı etmenler söz konusu.

Herhangi bir yapının dış cephesi konusunda söz hakkınız varsa araştırmanızı yapıp en doğru kararları vermeniz gerekiyor. Aksi takdirde yapı uzun yıllar istenmeyen bir görüntüye sahip olabilir.

Hangi Dış Cephe Kaplama Çeşitleri Kullanılabilir?

Konutların, işyerlerinin, alışveriş merkezlerinin, hastanelerin ya da diğer yapıların dış cephesinden sorumlu olan kişilerin ilk olarak cephe kaplama çeşitleri nelerdir sorusunun yanıtını öğrenmesi gerekmektedir.

Dış cephe seçiminde en doğru kararı vermek için tüm seçeneklerin öğrenilmesi ve avantajlarının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Yapılarda yaygın olarak kullanılan kaplama uygulamaları;
• Dış cephe mantolama,
• Alüminyum kompozit dış cephe kaplama,
• Ahşap kaplama,
• Doğal taş kaplama,
• Prekast kaplama,
• Silikon kaplama,
• Tuğla dış cephe kaplama, olarak belirtilebilmektedir.

Yapınızda gerçekleşecek olan duvar kaplama öncesinde bu çeşitler hakkında ayrıntılı bilgi edinmenizde fayda vardır. Yapınızın türüne göre bazılarını seçmeniz mümkün olmayabilir. 

Dış Cephe Mantolama

Binaların yalıtım amacıyla giydirilmesi işlemi dış cephe mantolama olarak isimlendirilmektedir. Özel mantolama tekniklerini kullanarak cephenin tamamı yalıtım malzemeleri ile kaplanmaktadır. Mantolama çeşitleri dıştan, içten ya da sandviç olarak isimlendirilmektedir. Yalıtım malzemelerinin uygulanacağı yüzeylere göre bu isimler verilmiştir.

Dış cephe mantolama işlemi uzun vadede ekonomik açıdan kazançlı bir seçim olacaktır. Isı kaybını minimum düzeye indirmesi insanların ısınma amaçlı harcadıkları enerji miktarını düşürmektedir. Tüm dünyada enerji kullanımının azaltılması adına çalışmaların gerçekleştirildiği düşünülürse çevre dostu bir cephe kaplama çeşidi olarak gösterilebilir.

Uzman kişiler tarafından uygulanmazsa zorlu hava koşullarındaki ihtiyacı karşılamayı başaramayacaktır. Yalıtımda başarısız bir mantolama söz konusu olursa hiçbir avantajdan söz edilemez.

Alüminyum Kompozit Dış Cephe Kaplama

Binanın dış cepheleri alüminyum levhalar ile de kaplanabilmektedir. Levhaların kalınlıkları 0,5 mm. ile 4 mm. arasında değişiklik göstermektedir. Binaların dış cephelerine monte edilen alüminyum levhalar istenen ölçü ve şekillerde tasarlanabilmektedir. Bu da mimari açıdan çok büyük bir avantaj sunar.

Alüminyum levhalar hafif malzemelerdir. Diğer dış cephe kaplamalarında kullanılan malzemeye göre daha hafif olması ekstra bir dış cephe yükü oluşmasını engeller. Hali hazırda tuğla duvarlar oldukça fazla bir yük oluşturduğundan alüminyum levhaların bu değeri arttırması bina dayanımı için önemlidir. Renk konusunda kullanıcılarına sınırsız imkânlar tanıması da mimari açıdan önem arz eder.

Alüminyum Dış Cephe Kaplamaları Neden Çok Fazla Tercih Ediliyor?

Yukarıda belirttiğimiz gibi özel malzemeler kullanılarak çok farklı dış cephe kaplamaları yapılabiliyor. Seçenekler ne kadar fazla olursa olsun insanlar en çok alüminyum kompozit kaplamaları tercih ediyorlar.

Alüminyumun bu kadar fazla tercih edilmesinin sebebi olarak çok sayıda farklı etmen sayılabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi hafif olmaları çok önemlidir. Çok geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Bu konuda sınırsız imkanlar sunduğu söylenebilmektedir.

Yalıtım konusunda harika ürünlerden bir tanesidir. Kesinlikle hava şartlarına karşı çok dayanıklıdır. Kötü hava şartlarında deforme olması söz konusu olmaz. Bir parçada yaşanan sorunlarda yalnızca o parça değiştirilebildiğinden bakımı çok kolay bir dış cephe kaplamasıdır.

Alüminyum Dış Cephe Kaplaması Satın Almak İçin Ne Yapılmalı?

Dış cephe kaplamasında seçiminiz ne olursa olsun en profesyonel firmalar ile çalışmanızın şart olduğunu unutmamanız gerekiyor. Bu hizmetleri tecrübeli ve uzman firmalardan almazsanız uzun yıllar pişmanlık yaşayabilirsiniz.

Alüminyum kompozit kaplamalarda da tecrübe ve profesyonel hizmet çok önemlidir. Ceylanlar Metal Türkiye’de birçok kişiye göre alüminyum kaplama konusunda lider konumda yer alır. Firmamızın bu güne kadar hizmet verdiği önemli markalar alüminyum kaplamada bizlere güvenmeye devam etmektedirler.

Sunduğumuz kaliteli hizmetin yanında fiyatların da çok uygun seviyelerde olması hizmet verdiğimiz adreslerin sayısını her geçen gün arttırmaktadır. Siz de bizlerle iletişime geçerek bu ayrıcalıklı hizmeti alabilirsiniz.

Bize Hemen Ulaşın