Dış Cephe Sistemleri Nelerdir?

...
Dış Cephe Sistemleri Nelerdir?
Dış Cephe Sistemleri Nelerdir?

Yapıların ilk görülen yüzeyleri dış cephelerdir. Yapıların dış cepheleri klasik uygulamalar ile kapatılabileceği gibi özel profiller, metaller ve cam kullanılarak da kapatılabilmektedir. Yapıların daha estetik ve albenili olması için modern mimaride diş cephe sistemleri geliştirilmiştir.

Dış cephe sistemleri nelerdir? Yapıların dışlarına profiller ile cephe üzerine asılan paneller, yardımcı elemanlar ve camlardan oluşan imalat bütününe dış cephe sistemleri denilmektedir. Dış Cephe Sistemlerinde çok farklı uygulamalar yapılmaktadır. Cephe malzemeleri ve yapıya montaj şekilleri cephe sistemlerini farklılaştırmaktadır.

Hafif asma cepheler, metal paneller ve camlardan oluşan giydirme cephe sistemleridir. Asma sistemlerde cephe elemanları taşıyıcı profiller yardımı ile binaya tutturulmaktadır. Cephe elamanlarının statik ve dinamik yükleri, binanın taşıyıcı elemanlarına metal bağlantılar ile aktarılmaktadır.

Dış Cephe Uygulamaları

İkincil cephe uygulamalarından en çok yapılan alüminyum giydirme cephelerdir. Alüminyum dışında bakır, çinko, pirinç, korten, paslanmaz, bronz gibi materyaller kullanılarak kaliteli dış cephe sistemleri yapılabilmektedir. Tasarım ve uygulama kalitesi ile dış cepheler bina ve firma saygınlığını arttırabilmekte ve bina ömrünü uzatabilmektedir.

Kapaklı yarı kapaklı cepheler, transparan cepheler, panel cepheler, alüminyum doğramalar, perfore levha uygulamaları, genişletilmiş mesh panel uygulamaları, güneş kırıcılar, kediyolu uygulamaları ilk akla gelen dış cephe uygulamaları ve sistemleridir.

Doğal ve suni taş uygulamaları, ahşap kaplama, kompakt laminat dış cephe kaplama, prekast levhalar ve fibercement ürünler ile de dış cephe uygulamaları yapılabilmektedir. Bu imalatlar duvar kaplama şeklinde yapılmaktadır.

Firmamız metal cephe sistemleri için genişletilmiş metal ve perfore paneller üretimini yapmaktadır.1992 yılından itibaren paslanmaz, bakır, titanyum, pirinç, galvaniz ve dkp gibi malzemelerden üretim yapmaktayız.

Perfore Levha İle Dış Cephe

Dış cephe sistemleri tasarlanırken modern malzemeler daha fazla kullanılmaktadır. Firmamızın üretimini yaptığı perfore levhaları dış cephelerinizde güvenle kullanabilirsiniz. Ceylanlar Metal olarak farklı tasarımlara sahip perfore levhalar üretimi yapmaktayız. İkincil cephe imalatlarında ihtiyacınız olacak perfore levha ve mesh panel ihtiyaçlarınızda firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Dış cephede kullanılacak perfore levhalar diğer cephe elemanları ile güzel uyum sağlamaktadırlar. Perfore levhalar tüm bina cephelerinde tek başına kullanılabileceği gibi diğer sistemlerin arasında veya bir bölümde de kullanılabilir. Cephe üzerine kullanım ve kedi yolu etrafında kullanım da bu elemanların diğer bir kullanım şeklidir.

Perfore ürünler bina iç ve dışlarında kullanılan estetik yönü ağır basan imalatlardır. Alüminyum kompozit paneller ile birlikte kullanımı tercih edilmektedir. Perfore levhalar belirli formda delik açılarak elde edilen metal panellerdir.  Üretim hattında çapları, delik şekilleri, delik dizilişleri belirlenen geometrik tasarımlarına göre yüksek tonajlı modern presler kullanılarak imal edilmektedir.

Perfore elamanlar dış cephe sistemlerinde kullanıldığında üzerine gelen yapısal yükler bağlantı aparatları ile binaya aktarılmaktadır. Perfore delikli saçların teknik verilerini web sitemiz üzerinde inceleyebilir veya müşteri temsilcilerimiz ile görüşerek ayrıntılı bilgilendirme talep edebilirsiniz. Üretimimiz dkp, alüminyum ve galvaniz ağırlıklı olup proje bazlı özel üretimler de yapmaktayız.

Genişletilmiş Metal Mesh İle Cephe

Son yıllarda mesh elamanlar çok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu elemanlar  ile, yapıda tavan, taban, korkuluk , paravan ve dış cepheler gibi çok farklı yerlerde karşılaşmaktayız. Hafif, sağlam, estetik ve bakım gerektirmemesi gibi özellikler nedeniyle genişletilmiş metal mesh elemanlar tercih edilmektedir.

Ceylanlar Metal olarak sizlere çok farklı mesh alternatifleri sunabiliriz. Standart üretimimiz yanında projeye göre özel metrajlarda farklı üretimlerde yapmaktayız. Mesh cephe uygulamaları dekoratif, havalandırma veya gölgelendirme amaçlı yapılmaktadır. Genişletilmiş mesh paneller, mukavemet değerlerine göre hesaplanan kalınlıklardaki metal levhaların istenilen aralıklar ve ölçülerde preslenerek form verilmesinden oluşmaktadır.

Metal mesh paneller tek başına cephede kullanılabilir. Bina dolgu duvarları ve sıva yapıldıktan sonra bu elemanlar ile bina komple kaplanabilir. Bu tasarımda sıva boya kullanılan binalara göre çok daha estetik bir görünüm sağlamaktadır. Bu elemanlar bakım gerektirmediği için yapı dış cephe boya masraflarını da sıfırlar.

Yapılan farklı dış cephe sistemlerinin üzerine veya doğramaların üzerine mesh paneller ile kaplama yapılabilir. Mesh paneller kedi yolu önlerine veya direkt cephe taşıyıcılarına bağlanabilmektedir. Giydirme cephe sistemlerinde mesh uygulamaları orijinal tasarımlar oluşturmaktadır. Web sitemiz üzerinden malzeme ile yapılmış bazı uygulama örneklerini inceleyebilirsiniz.

Bina cephelerinde yapılan kedi yolları tabanında ve bunları gölgeleme işleminde mesh elamanlardan faydalanılır. Ceylanlar Metal imalatı olan genişletilmiş metal elemanlar ile yürüyüş yolu tasarımları oldukça güvenli olmaktadır. Üstün mukavemet değerleri ve görünüm güzelliği nedeniyle kedi yolları için mesh elamanları tercih edebilirsiniz.

Metal Panel Cepheler Ve Alüminyum Cephe Sistemleri

Farklı dokular ve renklerde yüzlerce alternatifi olan alüminyum cephe sistemleri yalıtım yönünden yüksek performansa sahip sitemlerdir. Ses yalıtımı, ısı yalıtımı ve yangın dayanımı uygun detay çözümleri ile birlikte üst sınırlara çıkabilmektedir.

Panel cephelerde yapı metal paneller yardımı ile kaplanmaktadır. Panel cepheler alüminyum cepheler ile birlikte veya tek başına yapılabilmektedir. Alüminyum kompozit panel kullanımı en çok uygulaması yapılan dış cephe sistemlerindendir.

Dış cephe Sistemleri Tercihi Nasıl Yapılır

Bina dış cephelerini tasarım belirlemektedir. Tasarımda alınan kararlar binalar yapılırken büyük ölçüde değişiklikler göstermez. Yapının bulunduğu bölgedeki diğer binalar, iklim şartları, yapı sahibinin istekleri, finans, binanın itibar derecesi gibi faktörler tasarımı yönlendirmektedir. Elde etmek istediğiniz etkiye göre tasarımı planlayabilirsiniz.

Hangi cephe sistemini ve malzemeleri seçerseniz seçin mutlaka yapısal yük hesaplarını firmalardan alacağınız teknik detaylar ile birlikte yapmalısınız. Cephe sistemlerinin üzerine gelen yükler ve kendi ağırlığından kaynaklanan etkiler ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Ürünlerimiz ile ilgili tüm teknik dokümanı müşteri temsilcilerimizden temin edebilirsiniz.

Yapınızda Ceylanlar Metal ürünlerini güvenle kullanabilirsiniz. Metal cephe elemanlarımız yapınıza ilave değer katacak ve uzun ömürlü kullanımın önünü açacaktır. Ürünlerimiz birçok, özellikli projede tercih edilmektedir.

Bize Hemen Ulaşın