Lay-in Metal Asma Tavan

...
Lay-in Metal Asma Tavan
Lay-in Metal Asma Tavan

Özelliklere kapalı mekanların daha modern ve temiz görünmesinin istenildiği durumlarda en çok tercih edilen tavan sistemlerinden bir tanesi lay-in metal asma tavan modelleridir. Bu asma tavan modelleri son yıllarda özellikle modern ofisler, havaalanlarında ve büyük mağazalarda kullanılan asma tavan sistemlerinden bir tanesidir.

60 cm x 60 cm ölçülerinde genişletilmiş metallerin taşıyıcı profillere kolay bir şekilde montajının yapılmasıya oluşturulan bu asma tavan sistemi ortamın daha temiz ve daha hijyenik görünmesine katkı sağlar.

Lay-in Metal Asma Tavan Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Lay-in metal asma tavan sistemleri özellikle kartonpiyer, köpük gibi asma tavan sistemlerine göre daha kullanışlıdır. Lay-in metal asma tavanlarının kullanım olarak sağladıkları en önemli özellik kolay montaj yapılması ve sökülmesidir. Bu özellikle sayesinde tavanda meydana gelebilecek herhangi bir olumsuzlukta müdahale edilmesi çok daha kısa sürede gerçekleşir.

Sadece lay-in metal asma tavan sistemleri değil, bütün metal asma sistemlerinin özellikleri alanın gerçek tavanı olan betonarme tavan ile metal tavanın monte edildiği alan arasında bir boşluk oluşturmasıdır. Bu boşluk tavanın her türlü sonradan yapılmasına ve kullanılmasına karar verilen başta elektrik olmak üzere birçok sisteminin kabloları ve diğer uzantı elemanları bu boşlukta yer verilir. Bu sistemlerde meydana gelecek herhangi bir arıza ya da tadilat durumunda metal asma tavanlar büyük ustalık gerektirmez. Tavan montajı yada sökümü işinde tecrübeli olmayan herhangi birisi bile lay-in metal asma tavanın alınması gereken bölümü kolaylıkla yerinden çıkarabilir ve yapılacak işlemi bu boşluktan yapabilir.

Lay-in metal asma tavanların bir diğer avantajları ise mekana ferahlık ve derinlik kazandırmasıdır. Son yılların en modern tasarım elemanlarından bir tanesi olan lay-in metal asma tavanlar mekana sağladıkları ferahlık sayesinde ortamda dolaşan havanın daha sağlıklı olmasını sağlar. Lay-in metal asma tavanlar genişletilmiş çelik ile üretildikleri için her bir levha parçası eşit ölçüde gözlere sahiptir. Bu gözler genellikle baklava dilimli olmasının yanı sıra yuvarlak ve kare şeklinde olan delikli modelleri de bulmak mümkündür. Bu delikler sayesinde tavan daha alçalmış olsa bile ortam içinde hareket eden havanın tavandan daha yukarı çıkar. Böylelikle ortam daha havadar olmuş olur. Bu imkan alçıdan yapılan asma tavanlarda ise mümkün değildir. Çünkü alçı yüzey havanın daha yukarı çıkmasına tamamen engel olur. 

Lay-in metal asma tavanlar ayrıca farklı dekorasyon fikirlerine de kolaylıkla uylarlanabilen tavan sistemlerindendir. Mağazadızda yapacağınız dekorasyon değişikliklerinde asma tavanınızı tamamen değiştirmenize kesinlikle gerek kalmaz. Yapmanız gereken tek şey metal levhaları dilerseniz farklı renklerde boyamak olacaktır.

Lay-in metal asma tavanların temizlikleri de diğer asma tavan sistemlerine göre daha kolaydır. Gözlü metal levhaları taşıyıcı sistemden kolayca çıkararak nemli bir bez yardımıyla silmeniz yeterli olacaktır.

Lay-in Metal Asma Tavanların Montajı Nasıl Yapılır?

Lay-in metal asma tavanların montajı her ne kadar kolay olsa da yine de ustalık gerektiren bir iştir. Bu metal asma tavan sistemlerinin montajının temelinde taşıyıcıların duvarlara ve gerçek tavan olan beton tavana taşıyıcı profillerinin takılması vardır.

Lay-in metal asma tavanların montajına taşıyıcı profillerin monte edilmesiyle başlanır. Ardından genişletilmiş çelikten üretilmiş ve her biri eşit ölçülerde olan gözlü levhalar taşıyıcı sisteme monte edilir. Genişletilmiş metal levhaların taşıyıcı sisteme monte edilmesinde genellikle vidalama yöntemi kullanılır. Çünkü bu yöntem hem sağlam bir yöntemdir hem de bu asma tavan sisteminin en büyük özelliği olan ihtiyaç anında demonte edilmesinin kolay olmasını sağlayan yöntemdir. 

Bize Hemen Ulaşın