Metal örgü kumaşlar günümüzde pek çok alanda kullanılan ve birbirinden farklı tekstil ürünleriyle üretilen klasik tekstil lifleri yerine doğrudan bakır tel ya da paslanmaz çelik, nikel tel gibi birbirinden farklı alaşım metalleriyle üretilen örgü ipliği gibi kullanımı bulunan metal tellerdir.

metal-orgu-nedir.jpg

Günümüzde pek çok metal örgü için tercih edilebilir çeşitli makineler bulunmaktadır. Bu metal telleri yuvarlak biçimde örme makinesinde örerek klasik örme yüzeyi gibi ortaya çalışmanın çıkartılması da mümkün olmaktadır. Böylelikle ortaya çıkartılan şey, metal yüzeyli metal örgü üretimler olacaktır.

Birbirinden farklı şekillerde metal örgü teller oluşturulur. Çelik veya metal tellerin birçoğunda hammaddesi metal olurken örgü kumaşların tellerinin geometrik şekilleri ise düz, birçok yuvarlak, oval modeller ya da farklı kesitlerdeki modellerde olmaktadır. Kumaşta beklenen şey incelik iken metal örgülerde de yine incelik beklenmektedir. Buna göre de en iyi şekilde metal örme kumaş üretiminde kullanılır.

Metal Örgü Özellikleri Nelerdir?

Metal örgü nedir konusuna yanıt aradığınız üst paragraflar sonrasında özelliklerine bakıldığında, en önemli özelliklerinden biri aşınma dayanıklılığı yüksek olmasıdır. Bu sayede hem uzun ömürlü hem de dayanıklılık kazandırdığı kullanım alanlarında, bu malzemenin türüne ve özelliğine bağlı şekilde kalıcı dayanıklılık aranan her yerde de kullanılabilir. Aşırı sıcak ortamın olduğu ya da yüksek korozyona maruz kalacak herhangi bir alanda benzer şekilde metal örgüler kullanılabilir. 

Pas dayanıklılığı yüksek olması sayesinde herhangi bir biçimde de paslanma yapmamaktadır. Asidik ve bazik ortamlarda yüksek derecede maruz kaldığı durumlara karşı yüksek dirençli olarak kullanılan bu ürünlerde istediğiniz gibi kullanım sağlayabilirsiniz. Neredeyse tüm ürünlerde geniş bir uygulama alanı söz konusudur. Her bir özelliğinde yüksek dirençli olması sayesinde de yaygın kullanıma sahip olduğundan bahsetmek mümkündür.

Yüksek dayanıklılık gibi konularla beraber birbirinden farklı amaçlarla üretime uygun şekilde hazırlanır. Birçok projeye uygun şekilde sipariş öncesinde belirlenen özellikler dahilinde farklı amaçlara uygun, birçok uygulama yelpazesine sahip şekilde kullanıma hazırlanmaktadır. Elde edilen bu çelik örgü modelleri hem tek hem de çoklu şekilde üretilmektedir. Kullanım alanlarına bağlı şekilde hangi alanlarda yoğun bir kullanım söz konusu olacaksa ya da projelendirmeye göre birbirinden farklı modellerde seçimler yapılabilir.

Örgü kumaşlarda tekli kumaş tipi, günümüzde basit ve ekonomik şekilde gerçekleştirildiği için seçimleriniz noktasında da tekli kumaşları değerlendirebilirsiniz. Çoklu lif kumaşların ise çelik örgü olarak daha ağır koşullarda kullanımı uygundur. Özel olarak üretimi bulunur ve mukavemet değerleri yüksektir. Bu nedenle ağır alanlarda, ağır sanayi şartları içerisinde kullanımı yaygın olarak tercih edilmektedir.