Bir tasarım süreci boyunca tüm kavramların ve nesnelerin bir bütün halinde yeniden oluşturulması, tasarımın yeniden üretilmesi süreçlerinin tamamı parametrik tasarım olarak adlandırılır. Tasarım süreçlerinin tamamında tasarım prensibine bağlı şekilde parametrik olarak tanımlanan bu tasarım elementlerinin her biri, birbiriyle bir kurgu halinde uyum, yaratıcılık ve değerlendirmelerinin olmasının bütünü parametrik tasarım olarak tanımlanmaktadır.

parametrik-tasarim.jpg

Geleneksel modele göre parametrik tasarım, pek çok tasarım modelinizde ki çalışmalara bağlı olarak dijital teknolojilerin kullanılmasıyla beraber tasarımı öncesinde tasarlayabilme, gösterebilme imkanı sunar. Alışılmışın dışında geometrik metotları oluşturma noktasında kolay hesaplanabilir şekilde tasarım yöntemleri için de parametrik tasarımlar kolay bir yoldur.

Parametrik tasarım nedir denildiğinde sadece bilgisayar – sanal ortamda değil direkt olarak kağıtlarla da sonuca direkt bağlanabileceği, üretim aşamasında bile üretirken öğrenilecek şekilde tasarım sürecinin olduğu, son derece başarılı tasarımı tasarım halinde yaratırken revize edebildiğiniz çalışmalardır. Tasarım üretimi aşamasında tüm kuralların ve parametrelerin bir arada olmasını sağlayan algoritmik düşünceye dayalı her şey sektör içerisinde doğrudan parametrik tasarım olarak tanımlanır. Parametrik tasarımların dayalı olduğu şey, bir problem çözümlerine dayalı algoritmadır. Bu anlamda algoritmik düşünceye bağlı olarak bir durum içerisinde tanımlı olan her şeyin değiştirilebilir olacağı nicelik ifadesidir.

Parametrik tasarımın amacı, insan faktörü olarak isteklerini ve düşüncelerini tasarıma dahil etmektedir. Bu süreç içerisinde parametrelerin de çoğalmasıyla beraber ortaya çıkartılacak çalışma içerisinde doğru bir tasarımın yaratılmasıdır. Bu anlamda parametrelerin ve kuralların ortaya çıkartılmasında en çok yararı olan şey parametrik tasarımlar olurlar.

Parametrik Tasarımda Parametrik Mimari

Parametrik tasarım, aslında bakıldığında tam olarak tasarım değildir. Tasarımı daha çeşitli ve uyumlu bir hâle getiren tasarlama metodu olarak nitelendirilebilir. Parametrik tasarım yöntemi ile metallerden çok fark ve şık şekiller ortaya çıkarılabilir. Bu nedenle parametrik tasarım yöntemi mimari alanda sıklıkla kullanılır. Mimari alanda üst düzey sonuç veren bu yöntem hem daha ekonomik hem de daha pratiktir. 

Parametrik tasarım sahip olduğu tek işlev kusursuz bir görünüm yaratmak, estetik bir duruş kazandırmak değildir. Aynı zamanda bu yöntem sayesinde mimari alanda devamlılık kazanan tasarımlar sıklıkla ortaya çıkar. Metallerin son derece kusursuz bir biçimde şekillendirildiği, özgün tasarımların ortaya çıktığı parametrik tasarım son zamanların yükselişe geçen yöntemlerinden biridir. 

Parametrik mimari, günümüzde hız kesmeden gelişimini sürdüren alanlardan biridir. Mimari alanda parametrik tasarımlar fazlasıyla rağbet görür. Ortaya çıkardığı şahane sonuçlar tasarım harikası olarak insanların akıllarına kazınır. Bu nedenle parametrik tasarım yöntemi gelecekte de eskimeyerek yol almaya devam edecek yöntemlerden biridir. 

Parametrik mimaride yedi tane parametre öne çıkar. Bunlar; malzeme parametreleri, çevresel parametreler, kullanıcı parametreleri, matematiksel parametreler, temsili parametreler, topolojik ve geometrik parametreler olarak sıralanabilir. Bu parametreler kullanıldığında muhteşem tasarımlar ortaya çıkar. 

Sitemiz üzerinden parametrik tasarım alanında verdiğimiz hizmetleri inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda uzman ekibimizle iletişime geçerek parametreler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilir ve destek alabilirsiniz. Sitemiz en uygun fiyatlarla en kaliteli tasarımları sunma noktasında garanti verir. Dolayısıyla güvenirliliğin temel alındığı firmamızdan parametrik tasarım hizmeti alarak mimari alanda harikalar yaratabilirsiniz. 

Parametrik Tasarımda Parametrik Cephe

Parametrik tasarım, mimarlık alanı için yeni bir alternatif olmuştur ve tasarım bilgisayar ortamında algoritmalara dayandırılarak gerçekleştirilir. Performansa dayalı tasarım noktasında en öne çıkan yöntemlerin başında parametrik tasarım gelir. Matematiksel parametrelerin gelişimi ile birlikte üç boyutlu yazılım alanında çığır açılmıştır ve bu durum parametrik tasarımı fazlasıyla yüceltmiştir. 

Binalar için cepheler son derece önemlidir ve binanın konfor parametrelerinde cephelerin yeri yadsınamayacak kadar büyüktür. Aynı zamanda binanın enerji tüketimi de cepheler tarafından gerçekleştirilir. Cephe tasarımı, parametrik mimari ile bir bütün halinde düşünüldüğünde oldukça önemlidir. Binaların enerji performanslarının yükseltilmesi ve gerekli enerji tasarrufunun sağlanması için parametrik cephe tasarımı son derece gereklidir. Parametrik tasarım yöntemlerinin kullanıldığı cephelerde esnek – adaptif tasarım öne çıkar ve bu sayede binanın aydınlatma analizi doğru bir şekilde gerçekleştirilmiş olur. 

Parametrik cephe tasarımının son yıllarda çok fazla öne çıkmasının asıl nedeni, binalarda sağladığı enerji tasarrufu ve enerji performansını yükseltmesidir. Bu tarım ile binaların en önemli parçalarından biri olan cepheler, daha işlevsel bir hâle gelir.

Ceylanlar Metal olarak sizler için en kaliteli hizmeti sunuyoruz. Ustalıkla gerçekleştirdiğimiz parametrik tasarımlar, özellikle mimarlık sektörüyle ilgilenen kişilerin işlerini fazlasıyla kolaylaştırır. Parametrik tasarımlarımız sayesinde yapıların daha şık görünmesini sağlayabilir ve fonksiyonelliğini arttırabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi sahibi olmak için sitemiz üzerinden uzman ekibimize ulaşabilir ve iletişime geçebilirsiniz. Uygun fiyatlarla harika tasarım hizmeti alabileceğiniz sitemize hepinizi bekleriz.

Parametrik Tasarım Nasıl Kullanılır?

En önemli prensiplerden biri de tasarım sürecini hazırlarken, her etki eden tasarım parametrelerinin tanımlanması ve belirleyici şekilde yöntemlerin birer maddeler halinde açıklanmasını sağlamaktır. İnsan faktörü de bu belirleyici unsurlara dahil edilir. Bu sayede tasarımdaki amaç ve yanıtı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmada en iyi şekilde kullanım, parametrik tasarım ile birlikte gerçekleştirilmiş olacaktır. 

Bir veya birden fazla niceliği tanımlama noktasında parametrik tasarım önemli bir algoritma olarak ele alınır. Tasarıma ve üretime değer vermeniz gereken çalışmalarda parametrik tasarımlarla beraber en temel şekilde parametreleri belirleyip, tanımlanabilir ve değiştirilebilir olması sayesinde de oldukça yetkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Birçok önemli parametreler, tasarlandığında sonrasında arasındaki ilişki kurma süreçlerinde isteğe bağlı şekilde yönetim çok daha basitleşecektir.

Sonuç olarak bu yaklaşım size standardın dışında üretim aşamasını da ortaya çıkartır. Sistemsel amaçlı çeşitlilik önerilerinde bu küçük ayrımları görmek ve fark etmek için, parametrik tasarımlar çok iyi niteliklerle kullanılabilir. Aynı zamanda parametrik tasarım süreçlerinin tamamında tüm tasarımı etkileyen belirli parametreler, öncesinde belirlenmesi ve organizasyonu yapılması esastır. Böylelikle ortaya çıkan organizasyon şemasında, aslında hangi sayısal ve geometrik olarak tanımlama süreçlerinin hangi sınırlamalar ile belirlendiği de hazırlandığı için, verilerin diğer verilerle ilişkilerinin de hazırlığı yapılır. 

Parametrik tasarım süreçlerinde parametrelerin belirlenmesi, ortaya çıkan çalışmaları da yönlendirmektedir. Kurulan sistemin parametrik model olması sayesinde diğer olasılıkların düşünülmesiyle beraber farklı birçok nitelikte çalışmalarda elde edilmektedir. Bu seçimler arasında da değerlendirilebilir çalışma hazırlanır, en iyi kurulum sağlanmış olabilir.

Genel olarak bu tip çalışmalarda parametrik tasarım metal ve ahşap ürünler kullanılarak çalışmalar sağlanmaktadır. Bu metal çalışmaların tamamında da her renk çalışması yapılabilir, raflar yapılabildiği gibi birbirinden farklı alanlarda da istenilen niteliklerde ve geometrik şekillerde pek çok parametrik tasarım sürecinin uygulama öncesinde – sonrasında tamamlanabilir. Tasarım amacına uygun şekilde kodlama ve tanımlanan en iyi şekilde yapılarak, kuralların doğru biçimde ifade edilmesiyle ortaya çıkartılan süreç tamamen parametrik tasarım süreçleri olarak projenin tamamlanmasında yardımcıdır.