Bize Ulaşın

Petek Asma Tavan

...
Petek Asma Tavan
Petek Asma Tavan

Son yıllarda birçok mimari fikir ortaya çıkmış ve bu fikirler hem maliyet açısından hem de kullanım açısından büyük avantajlar sağlamıştır. Bu fikirlerden bir tanesi de asma tavan sistemleridir. Alüminyum profil üzerine giydirilen alçıpan levhalar ile oluşturulan tavanları asma tavanların ilk örnekleri diyebiliriz. Ancak bu asma tavanların maliyetinin yüksek ve temizliğinin zor olmasından dolayı modern binaların yapımında kullanımı gün geçtikçe azalmaktadır.  Günümüzde hem yapımı konusunda hem de kullanımı konusunda en çok tercih edilen asma tavan modeli petek asma tavan sistemleridir.

Petek asma tavan sistemleri genellikle 50x50mm, 75x75mm, 100x100mm, 150x150mm, 200x200mm gibi hücrelerin bulunduğu levhaların bir araya getirilerek ve taşıyıcı sisteme monte edilmesiyle oluşturulan asma tavan türüdür. Petek asma tavanlar T taşıyıcı sisteme sahiplerdir. Bu aşıma sistemi sayesinde kareli paneller birbirlerine kolayca monte edilebilir ve yönlendirilebilirler.

Petek Asma Tavan İmalatı

Son zamanlarda hem maliyet açısından hem de modern bir görüntü katması açısından yoğun bir şekilde tercih edilen petek asma tavan sistemleri galvaniz profil, paslanmaz çelik ve ahşap gibi malzemelerden üretilmektedir. Ancak ahşaptan üretilen petek asma tavanlar hem daha ağır oldukları için hem de spot patlaması kablo yanması gibi sebeplerden dolayı deforme olma riski daha yüksek olduğu için metallere göre pek tercih edilmezler. Metal asma tavanlar ise kullanım olarak en avantajlı asma tavan sistemleri arasındadır.

Ortama derinlik katan petek asma tavanlar imal edilirken müşterinin isteği ve ihtiyacı doğrultusunda ışıklandırma elemanları için yer ayırabilir. Ancak ışıklandırma için bölüm ayrılmayan petek asma tavanlar da üretilmektedir. Bu tavanlarda ışıklandırma ise hücre boşluklarından sarkıtılan dekoratif kablolara sahip lambalarla sağlanır. Bu dekoratif kablolar kalın halat ya da misina şekilde olabilir. Ortamın biraz salaş ve otantik görünmesini isteyenler petek hücreleri arasında halatlarla sarkıtmayı tercih ederken, modern görünmesini isteyenler misina ile sarkıtmayı tercih edebilirler. Yani petek asma tavanları her türlü dekorasyon fikrine kolaylıkla uygulanabilirler.

Petek Asma Tavanların Avantajları

Bu asma tavan sistemleri özellikle hastane, alışveriş merkezi ve kamu kurumu binalarda büyük oranda tercih edilmektedir. Bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi kuşkusuz sağladığı avantajlardandır. Petek asma tavanlarının sağladığı en büyük avantaj maliyettir. Sadece betonun ya da tuğlanın göründüğü tavana bile kolaylıkla monte edilebilir petek asma tavanları sayesinde tavan sıva ve boya maliyetinden mülk sahibini ya da kiracıyı kurtarmaktadır. Bu kadar ucuza mal edilen bir tavanın görüntüsü ise son derece modern olmaktadır. Hiç kimse asma tavan sisteminin içindeki binanın gerçek tavanında neden boya ya da sıva yok diye yadırgamaz.

Asma petek tavanlarının sağladığı bir diğer avantaj ise kullanımı ve temizliğidir. Kolayca çıkarılabilir panellerinin yapısı sayesinde herhangi bir elektrik arızası gibi sorunla karşılaşıldığında kolaylıkla müdahale edilir. Yapılması gereken tek şey sorunun bulunduğu bölgedeki paneli yerinde almaktır. Temizlik konusunda da diğer tavan sistemlerine göre avantajlı olan bu tavan sisteminin parçalarını taşıyıcı sistem üzerinden zorlamadan alarak nemli bir bezle silebilir hatta yıkayabilirsiniz.

Eviniz ya da işyerinizde eğer petek asma tavan sistemlerini düşünüyorsanız bizimle iletişime geçerek sizi için en uygun projeyi birlikte hayata geçirebiliriz.  

Bize Hemen Ulaşın