Petek Asma Tavan

...
Petek Asma Tavan
Petek Asma Tavan

Son yıllarda birçok mimari fikir ortaya çıkmış ve bu fikirler hem maliyet açısından hem de kullanım açısından büyük avantajlar sağlamıştır. Bu fikirlerden bir tanesi de asma tavan sistemleridir. Alüminyum profil üzerine giydirilen alçıpan levhalar ile oluşturulan tavanları asma tavanların ilk örnekleri diyebiliriz. Ancak bu asma tavanların maliyetinin yüksek ve temizliğinin zor olmasından dolayı modern binaların yapımında kullanımı gün geçtikçe azalmaktadır.  Günümüzde hem yapımı konusunda hem de kullanımı konusunda en çok tercih edilen asma tavan modeli petek asma tavan sistemleridir.

Petek Asma tavanlar genişletilmiş çelik levhalarla bir bütünlük oluşturulmasıyla üretilen asma tavan modelleridir. Temizliğinden, bakımına ve montaj sonrasındaki kullanımına kadar birçok avantajı vardır. Petek asma tavanların montaj ve bakım konusunda sağladığı avantajların yanı sıra fiyat konusunda da diğer asma tavanlara oranla daha uygundur. Yani petek asma tavan modelleri daha düşük maliyetle daha modern ve daha kullanışlı bir tavan sistemine sahip olmayı sunar.

Petek asma tavan sistemleri genellikle 50x50mm, 75x75mm, 100x100mm, 150x150mm, 200x200mm gibi hücrelerin bulunduğu levhaların bir araya getirilerek ve taşıyıcı sisteme monte edilmesiyle oluşturulan asma tavan türüdür. Petek asma tavanlar T taşıyıcı sisteme sahiplerdir. Bu aşıma sistemi sayesinde kareli paneller birbirlerine kolayca monte edilebilir ve yönlendirilebilirler.

Petek Asma Tavan İmalatı

Son zamanlarda hem maliyet açısından hem de modern bir görüntü katması açısından yoğun bir şekilde tercih edilen petek asma tavan sistemleri galvaniz profil, paslanmaz çelik ve ahşap gibi malzemelerden üretilmektedir. Ancak ahşaptan üretilen petek asma tavanlar hem daha ağır oldukları için hem de spot patlaması kablo yanması gibi sebeplerden dolayı deforme olma riski daha yüksek olduğu için metallere göre pek tercih edilmezler. Metal asma tavanlar ise kullanım olarak en avantajlı asma tavan sistemleri arasındadır.

Ortama derinlik katan petek asma tavanlar imal edilirken müşterinin isteği ve ihtiyacı doğrultusunda ışıklandırma elemanları için yer ayırabilir. Ancak ışıklandırma için bölüm ayrılmayan petek asma tavanlar da üretilmektedir. Bu tavanlarda ışıklandırma ise hücre boşluklarından sarkıtılan dekoratif kablolara sahip lambalarla sağlanır. Bu dekoratif kablolar kalın halat ya da misina şekilde olabilir. Ortamın biraz salaş ve otantik görünmesini isteyenler petek hücreleri arasında halatlarla sarkıtmayı tercih ederken, modern görünmesini isteyenler misina ile sarkıtmayı tercih edebilirler. Yani petek asma tavanları her türlü dekorasyon fikrine kolaylıkla uygulanabilirler.

Petek Asma Tavanların Avantajları

Bu asma tavan sistemleri özellikle hastane, alışveriş merkezi ve kamu kurumu binalarda büyük oranda tercih edilmektedir. Bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi kuşkusuz sağladığı avantajlardandır. Petek asma tavanlarının sağladığı en büyük avantaj maliyettir. Sadece betonun ya da tuğlanın göründüğü tavana bile kolaylıkla monte edilebilir petek asma tavanları sayesinde tavan sıva ve boya maliyetinden mülk sahibini ya da kiracıyı kurtarmaktadır. Bu kadar ucuza mal edilen bir tavanın görüntüsü ise son derece modern olmaktadır. Hiç kimse asma tavan sisteminin içindeki binanın gerçek tavanında neden boya ya da sıva yok diye yadırgamaz.

Asma petek tavanlarının sağladığı bir diğer avantaj ise kullanımı ve temizliğidir. Kolayca çıkarılabilir panellerinin yapısı sayesinde herhangi bir elektrik arızası gibi sorunla karşılaşıldığında kolaylıkla müdahale edilir. Yapılması gereken tek şey sorunun bulunduğu bölgedeki paneli yerinde almaktır. Temizlik konusunda da diğer tavan sistemlerine göre avantajlı olan bu tavan sisteminin parçalarını taşıyıcı sistem üzerinden zorlamadan alarak nemli bir bezle silebilir hatta yıkayabilirsiniz.

Eviniz ya da işyerinizde eğer petek asma tavan sistemlerini düşünüyorsanız bizimle iletişime geçerek sizi için en uygun projeyi birlikte hayata geçirebiliriz.

Petek Asma Tavan Kullanım Alanları

Petek asma tavanlar her alanda sağladıkları avantajlardan dolayı kullanım alanları oldukça geniştir. En çok plazalarda ve ofislerde yaygın olan bu tavan sistemi zaman içinde daha küçük yapılar için de tercih edilen tavan modelleri arasındaki yerini almıştır. Peki petek asma tavan sistemleri tam olarak nerelerde kullanılır? Bu sorunun cevabını maddeler halinde verelim. 

Butikler: Petek asma tavanlar her sektörde satış yapan mağaza ve dükkanlarda elbette kullanılabilir.Ancak giyim mağazalarında en çok tercih edilen asma tavan şekli petek asma tavanlardır. Bu sektödeki mağazalarda ürünlerin müşterinin dikkatini çekecek şekilde gösterilmesi mağazanın ürünlerini satması için çok önemlidir. Bunun için de etkili bir tavan aydınlatma yapılması gerekir. Mağaza içinde özellikle spot ışıklarının konumu ve açısı ürünlerin sunulması için çok önemlidir. Petek asma tavanın butik mağazalar için önemi tam da bu noktada anlaşılıyor. Çünkü spotların kolaylıkla çıkarılıp başka bir alana takılması, açısının değiştirilmesi gibi işlemler petek asma tavanlarda çok kolaydır. Ayrıca bu asma tavan modellerinin montajı ve demontajı çok kolay olduğu için herhangi bir mağaza değiştirme durumunda sökülüp başka bir mağazaya kolaylıkla monte edilebilir. Bu da mağaza sahipleri için dükkan değiştirdikleri durumda ekstra bir masraftan kurtulma demektir.

Plazalar: Plazalar hem kullanım olarak hem de tasarım olarak modern olmak zorundadırlar. Her açıdan modern görünen bir plazanın satılması da kiralanması da çok kolay olur. Bir yapıya modernlik katan en önemli bölümlerden bir tanesi de yapının tavanıdır. Tavan en az zemin kadar modern ve kullanışlı görünmelidir. Kiralık plazalarda kiracı sirkülasyonu biraz fazla olabilir. Örneğin bir firma bir plaza katında 1-2 yıl durduktan sonra çıkabilir. Dolayısıyla her kiracı değiştirmede mülk sahibinin ekstra bir tadilat yapması gerekebilir. Böyle durumlarda bu tadilatlardaki masrafı azaltmak için petek asma tavan iyi bir tercihtir.

Alüminyum petek asma tavan modelleri hem maliyet olarak hem de tadilat işlerinde sağladığı kolaylık olarak plaza sahipleri tarafından tercih edilen bir asma tavan türüdür diyebiliriz.

Alışveriş Merkezleri: Günümüzün en modern görünüme sahip olması gereken yapılardan bir tanesi de alışveriş merkezleridir. Çok ince detay ve hesaplamalarla tasarlanan alışveriş merkezleri inşaa edildikten sonra en çok tadilat geçiren yapılardır. Çünkü alışveriş merkezinin içindeki mağazalar zaman içinde başka marka ve işletmelere devredilebilir. Bu esnada her mağaza yada işletme sahibi kendi tasarımını getirmek ister. Bu yüzden yapının her alanının tadilat ve tamirata karşı oldukça uyumlu olması gerekir. Tavan konusunda ise asma tavan modellerinden petek asma tavan çeşitlerinin tercih edilmesinin en büyük sebebi budur.

Konferans Salonları: İçinde genellikle bir topluluk bulunduran alanardan bir tanesi konferans salonlarıdır. Kapalı bir alanda birçok kişinin bulunduğu bu salonların ferah olması oldukça önemlidir. Bir ortamın ferah olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi de tavan yüksekliğidir. Petek asma tavanlar, isminden de anlaşılacağı üzere binanın karkas tavanına asılarak monte edilen tavan şekilleridir. Binanın ana tavanından yaklaşık 40-50 cm aşağısına monte edilen bu tavan modeller petekli yapısı sayesinde ferah bir ortam sağlar. Çünkü hava dolaşımı sadece asma tavanın mont edildiği alanla kalmaz daha yukarıya doğru da çıkar. Hava dolaşımının daha geniş alanlara yayılması demek ortamın daha ferah olması anlamına gelmektedir. Bu yüzden son yıllarda birçok yaıda tercih edilen metal petek asma tavan modelleri konferans salonlarında da tercih edilmektedir.

Sinema Salonları: Sinema salonları da toplantı salonları gibi kapalı bir alanda büyük gruplara ev sahipliği yapan mekanlardandır. Dolayısıyla bu alanlarında ferah olması ve içindeki hava sirkülasyonunun çok rahat olması oldukça önemlidir. Metal asma petek modelleri farklı renklerde boyanabilirler. Sinema salonları içinse genellikle siyah renk tercih edilir. Sinema salonlarının içersinin genellikle karanlık olduğu düşünüldüğünde yapının ana tavanında herhangi bir boyamaya gerek yoktur. Siyah asma petek tavan mekana tamamen dekoratif ve ferah bir ortam sunabilir.

Bize Hemen Ulaşın