Yangın Merdivenleri

...
Yangın Merdivenleri
Yangın Merdivenleri

Bina güvenliği denildiğinde akla ilk gelen yerlerden bir tanesi kuşkusuz yangın merdivenleri dir. Yapılan araştırma ve çalışmalar, herhangi bir yangın esnasında servis merdiveni olarak bilinen günlük kullanım merdivenlerinin 6-7 dakika gibi çok kısa süre içinde duman ve alevlerden dolayı kullanılamaz hale geldiğini göstermiştir. Bu kadar kısa bir sürede binada başka bir kaçış yolu zorunluluğu doğar. Bu zorunluluğu giderecek en güvenilir yöntem ise yangın kaçış merdivenleridir.

Günümüzde en yaygın üretilen ve tercih edilen yangın merdivenleri ise genişletilmiş metalden imal edilmiş yangın merdivenleridir. Genişletilmiş metalerden üretilen itfaiye merdivenleri hem güvenilir bir kaçış yolu sağlar hem de bina da uzun yıllar sağlam bir şekilde kalır.

Özellikle alışveriş merkezi, otel, plaza ve kamu kurumu gibi insanların yoğun olduğu binalarda yangın merdivenleri sadece yangın kaçış yolu değil aynı zamanda doğal afetler esnasında da kullanılabilecek bina elemanlarıdır.

Yangın Merdiveni Yönetmelik Maddeleri

Binalarda yangın merdivenlerinin nasıl olacağı yangın merdiveni yönetmeliği ile açıklanmıştır. Yangın merdiveni yönetmelik maddelerine göre;

- Yüksekliğinin 21.50 metreden az olduğu mesken amaçlı binalarda ana çıkış yeterlidir.

- Yüksekliği 21.50 ila 30.50 olan binalarda ise iki merdiven düzenlemesi olmalıdır. 

- 30.50 metreden çok, 51.50 metreden az yüksekliğe sahip binalarda iki adet kaçış merdiveni olması zorunludur.

- 51.50 metreden yüksek binalarda ise korunaklı en az 2 kaçış merdiveni yapılmak zorundadır. 

Yangın merdiveni yönetmelik maddeleri sadece hangi yükseklikte kaç adet ve nasıl yangın kaçış merdivenleri olacağını belirtmez. Bu yönetmeliğin dikkat edilmesi gereken diğer maddeler ise şöyledir.

- Baş kurtarma yüksekliğinin, basamak üzerinden en az 210 cm olması gerekir. 

- Kaçış yolları basamaklarının yüksekliği 18 cm’ den çok olamaz ve basamak genişliğinin en az 20 cm olması gerekir.

Yangın Merdiveni Türleri

Yangın kaçış dairesel yangın merdiveni ve Z tipi yangın merdiveni olarak iki çeşittir. 

Dairesel yangın merdivenleri üçgene benzeyen basamakların ana bir sütuna monte edilmesi ile imal edilen yangın merdivenleridir. Dairesel yangın merdivenleri korkulukları da monte edildiğinde büyük bir boru görünümüne sahip olur. Dairesel yangın merdivenlerinde baş kurtarma yüksekliği 2.50 metreden az olamaz. Bu tür yangın merdivenlerinin genişlikleri en az 100 cm olması durumunda kullanıcı yükü 25 kişiyi aşmayacak şekilde kullanıma açılabilir. 

Z Tipi yangın merdivenleri yatay zeminlerin ve basamakların oluşturduğu yangın kaçış merdivenleridir. Bu yatay zeminlerin arasında basamak sayısı 17’den çok, 4’ten az olamaz. Kova hattındaki en dar basamak genişliği konut amaçlı binalarda 100 mm’den diğer kullanım amaçlı binalarda ise 125 mm’den az olamaz. 

Yangın Merdiveni İmalatı

Yangın merdiveni imalatı konusunda en önemli unsurlar kullanılan malzeme ve işin yangın yönetmelik hükümlerine uygunluğudur. Yangın imalatı konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada da işçiliktir. Yangın merdiveni fiyatları da bu önemli hususlar dikkate alınarak belirlenir. Dolayısıyla herhangi bir keşif ya da bilgisayar ortamında yangın merdiveninin çizimi gerçekleşmeden yapılan fiyatlandırmalar bina sahibini ya da üreticiyi hayal kırıklığına uğratabilir. Başta hammaddenin güncel fiyatları olmak üzere birçok değişken yangın merdiveni fiyatlarını etkilemektedir.

Yangın merdiveni imalatında en önemli şey kuşkusuz insan canının güvenliğidir. Ceylanlar Metal olarak yaptığımız işin görev ve sorumluluklarını çok iyi biliyoruz. Bu bilinç ve sorumlulukla çıktığımız bu yolda yılların vermiş olduğu tecrübe ile oluşturduğumuz güven ortamı sayesinde yüzlerce bina için yangın merdiveni ürettik ve üretmeye devam ediyoruz. 

Binalarınız için kaliteli malzeme ve işçilik ile imal ettiğimiz yangın merdivenleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Uzman kadromuzun yaptığı keşif ve çizim çalışmalarından sonra yönetmeliğe uygunluk garantili yangın merdivenlerini binanıza monte ediyoruz.  Montaj öncesinde verdiğimiz rehberlik ve desteğin aynısını, uzman servis elemanlarımız ile montaj sonrasında da sağlıyoruz. 

Yangın merdiveni montajı konusunda sürprizlerle karşılaşmamak ve yönetmeliğe uygun bir yangın merdiveni yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin. 

Bize Hemen Ulaşın