Genişletilmiş Sac

...
Genişletilmiş Sac
Genişletilmiş Sac

Genişletilmiş sac tek parçalı ve hafif yapıya sahiptir. Yüksek dayanımlı malzemeler ile üretilen genişletilmiş saclar pek çok farklı alanda kullanılabilmektedir. Farklı kalınlıklarına uygulanabilirliği birçok alanda ön plana çıkan genişletilmiş saclar özenle üretilen çeşitli göz aralıklarına sahiptir. Bu ürünler yüksek dayanımlı ve hafif bir yapı malzemesidir.

Tek parçalı yapıya sahip olan ürünler çeşitli sac kalınlıklarına uygulanabilirliği ile dikkat çeker. Birçok alanda kullanılırlığını sağlamaktadır ve piyasada genleştirilmiş metal gerdirilmiş metal veya baklava delikli sac olarakta bilinmektedir.

Genişletme yöntemi ile işlenmiş metal ürünlerinin delikli bir yapı haline getirilmiş metal levhalarıdır. Genişletme yöntemi herhangi bir montaj ya da kaynak işlemi olarak görülmemektedir. Ürünün imalatı için kullanılan hammadde genel olarak paslanmaz çelik ile dkp ve alüminyum malzemelerden oluşmaktadır. Ancak diğer tür malzemeler ile de bu tür ürünler tasarlanabilmektedir.

Genişletilmiş Sacın Faydaları Nelerdir?

Sıcak sac malzemesinin genişletilmesi işleminden adını alan genişletilmiş sac ürünün kullanım amaçları ve avantajları farklıdır. Desenli olan sacın m2 gibi ağırlığının kullanıma uygun olmadığı zaman genişletilmiş sac ürünleri devreye girer. Hafif yapısı ve pratik kullanımıyla ilgi gören bu ürünler aynı zamanda yürüme ve merdiven yapılarında kullanılmaktadır.

Dolap kapaklarındaki borular, tesislerdeki özel sistemler ve kamyon kasaları gibi pek çok farklı kullanım alanına sahiptir. Kolay uygulanabilirliği birçok alanda kullanılırlığını sergileyebilen bu ürünler uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz ürünler arasında yer almaktadır.

Genişletilmiş Saclar Hangi Alanlarda Kullanılır? 

Gerdirilmiş metal ya da baklava delikli sac olarak da bilinen ürünler otomotiv ile gemi sanayisi, makine muhafazaları ve logar kapaklarıyla bahçe çitleri gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Tanıtım ve reklam amaçlı olarak asılan tabelalar, sıva ile duvar altı, asansör boşlukları, raf ve dolaplarda da genişletilmiş saclar yer almaktadır.

Çevre dostu olarak üretilen ve estetik yapılarıyla da dikkat çeken genişletilmiş sac modelleri arasında farklı bütçelere ve ihtiyaçlara uyum sağlayabilecek olan özel seçenekler bulunmaktadır. Sizler de ürünlere göz atarak kendi ihtiyaçlarınıza uygun olanlara sahip olabilir ve çalışmalarınıza büyük bir hız ve güvenilirlik kazandırabilirsiniz.

Genişletilmiş Metal Nasıl Üretilir?

Plaka ya da levha olarak tanımlanan genişletilmiş metaller, kesilerek bir ağa gerilerek üretilen metallerdir. Kare şeklinde desenler oluşturularak metalin gerilmesi sağlanır. Sıcak ve soğuk haddelenmiş çelik ya da alüminyum gibi pek çok malzemeden metal türü genişletilerek üretilmektedir.

Ağ örgüsü şekline bağlı olarak tüm sıralar ve sütunlar, aynı sırada olacak şekilde tamamlanır. Amaçlanan uygulamaya göre genişletilmiş metal nasıl üretilir konusunda doğrudan projelere uygun şekilde istenen ölçülerde üretim mevcuttur. Açık alanın ışığının kırılım derecesinden tutun da havanın durumu, su ve benzer tüm doğal süreçler bu genişletilmiş metali etkileyeceği için amaçlanan uygulamaya göre üretimi yapılır.

Sıcak ve soğuk haddeleme çelik malzemelerinden yapılarak paslanmaz çelik, birçok metal türüne göre genişletilerek üretilir. Bir genişleme makinesi ile birlikte üretilen bu genişletilmiş metal nasıl yapılır noktasında çok araştırma yapılır. Katı metal levhalarının metal bir ağa dönüştürülmesi noktasında cihaz kullanılmaktadır. Basınçlı şekilde dilme ve germe işlemleri uygulanarak aynı anda yapılan uygulamada kesme ve germe yapılır. 

Bıçakların oluşturduğu yarıklar sayesinde metal üzerinde gerilme sağlanır ve homojen delikler oluşmaya başlayacaktır. Eğer aynı sırada delikli desen sağlanmak isteniyorsa, bu anlamda homojen delik oluşturulması için metalin gerilmesi sağlanarak tamamlanır. Genişletilmiş metal nasıl üretileceği noktasında en önemli aşamasa ise, genişletilmesi tamamlandığında bobinlere sarılarak uygulama tamamlanmaktadır. Bobinlere sarılması dışında da tabakalar halinde kesilerek de yine genişletilmiş metal üretimi mümkün olmaktadır.

Genişletilmiş metaller birbirinden farklı kalınlıklarda üretilebilir. Pek çok örgü desenleri seçimi yapılmakta olup uzun veya kısa kollu şekillerde üretilmektedir. Tüm projelere uygun biçimde genişliğinin ayarlanabilir olacağı bu genişletilmiş metal nasıl yapılır süreçlerinde hiçbir şekilde sabit bir ölçü baz alınmaz. Bu şekilde birbirinden farklı ölçülerde, proje bazlı şekilde genişletilmiş sac üretimlerinin yapılabilir olacağını söylemek de mümkündür. Ceylanlar Metal olarak projelerinize uygun ölçülerde her zaman genişletilmiş metal saclarla ilgili destek ve hizmeti bizlerden alabilirsiniz.

Genişletilmiş Metalin Önemi

İnşaat ve yapı market alanında önemli bir tamamlayıcı ürün olarak da tanımlanan genişletilmiş metal ve sac ürünler, birbirinden farklı alanlarda pek çok amaçla kullanılır. Tamamlayıcı ürün olması sayesinde de dekoratif açıdan çok avantajlıdır ve de pek çok alanda tercih edilir. Bunlarla birlikte hem delikli sac olması hem de özel tasarımına karşı hafif bir ağırlığı olması sayesinde de tavanlarda bile kullanımı söz konusu olmaktadır. 

Günümüzde inşaat sektörünün geniş bir kullanım alanı olarak pek çok yerde tercih edildiğinden söz etmek mümkündür. Hangi alanlar olursa olsun, kalitesiyle ve ölçülerinin özelleştirilebilir olmasıyla beraber işinize yaraması beklenen her yerde de çok rahat bir şekilde kullanabilir ve de tercih edebilirsiniz. Geniş bir kullanım alanı bu sayede ölçü ve ağırlığıyla oynanabilir olmasıyla dikkat çekmektedir.

Teknik özelliklerinden ziyade ürünün kendisi farklı renklerde, ölçülerde hazırlanabilir olduğunu söylemek mümkündür. Bu durumlarda da dekoratif özelliğiyle beraber aradığınız en iyi şekilde de ürünün hem boyu hem de esnek yapısından çok iyi biçimde faydalanabiliyorsunuz. Esnek bir şekilde ürün boyuyla oynanabilir olması, fiyatları etkilediği gibi doğrudan ekonomik çözümleri de beraberinde getirir. Bu sayede de gerek duvarlarda gerek dış cephelerde gerekse de tavanlarda çok iyi bir nitelikte kullanmak için doğrudan bu genişletilmiş sac metal türlerini kullanabiliyorsunuz.

Oldukça hafif bir ürün olmasıyla beraber dekoratif açıdan fayda sağlayan, güvenli ve kullanışlı olması gibi çözümleriyle uzun ömürlülük kazandırmaktadır. Hem temizlik hem de bakım, basit şekilde yapılan bu genişletilmiş metal türlerinde daha dayanıklı bir kullanımı da, esnek yapısıyla birlikte sağlayabilirsiniz.

Bize Hemen Ulaşın