Bir binanın kullanım amacı her ne olursa olsun dış cephesinin tasarım ve inşaatından beklenen özellikler aynıdır. Bakıma ihtiyaç duymama, çevre koşullarına karşı yüksek mukavemet bir dış cephe çalışmasında en çok beklenen özelliklerden bir tanesidir. Ayrıca dış cephelerin modern ve güzel görünümü de dış cephe modellerinden beklenen özelliktir. Bu özellikler apartman, plaza ve alışveriş merkezi gibi yapılar için istendiği gibi müstakil evler için de geçerli olan şartlardır. Müstakil bir evin dış cephesi için birçok bina dış yapı elemanları kullanılmaktadır. Peki bir müstakil evin dış cephesi için hangi malzemeler kullanılır. Müstakil eviniz tek katlı ev yada dubleks ev olabilir her ikisinin dış cephesi için de kullanılan malzemeler benzer olabilir. Peki müstakil ev dış cephe modelleri arasında en çok tercih edilen çeşitler nelerdir? Hangi dış cephe modelleri villa için yada müstakil ev için daha uygundur?

mustakil-ev-dis-cephe-modelleri.jpg

Villa için Dış Cephe Modelleri

Müstakil ev denildiğinde akla ilk gelen ev modeli villardır. Villalar hem kullanım açısından hem de tasarım açısından apartman dairelerine oranla daha kişiye özel bir şekilde inşaa edilebilir ve tasarlanabilir. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak bir apartmandaki herhangi bir daire aynı apartmandaki başka bir daire ile aynı dış cephe modeline sahiptir. Yani apartmandaki yan yana iki dairenin birisi strafor dış cephe kaplamasına sahipken yan daire sahibi ben dairemin dışında metal cephe kaplama istiyorum deme hakkına sahip değildir. Zira daireyi alırken toplu konut yaşama kurallarını zaten kabul etmiş olur. Ancak bir villa sahibi evinin aynı cephesinde bile birden fazla cephe sistemlerini iyi bir dış mimari tasarım çalışması sonucu evine montajını yaptırabilir.

Villa dış cephe tasarımları büyük bir titizlik ve ustalık gerektiren bir alandır. Dubleks yada tek katlı ev şeklinde inşa edilen villaların özgün bir dış cepheye sahip olması beklenir. Villa dış cephe kaplamalarının son derece dayanıklı ve bakıma ihtiyaç duymayacak şekilde yapılması ileriki yıllarda kullanım maliyetini büyük oranda düşürür. Bunu kaba bir hesapla örneklendirmek daha doğru olacaktır. Bir apartman dairesinin dış cephesinde yapılan herhangi bir tamir yada tadilatın masrafı apartmandaki daire sayısına bölünüp kişi başı maliyet hesaplanırken aynı tamir veya tadilat villalarda tek bir kişi üzerine kalmaktadır.

Müstakil evlerin dış cephe renkleri her yıl değişiklik gösterebilir. Örneğin 2021 yılı içinde çok kullanılan bir dış cephe boyası rengi sonraki yıllar için çok fazla rağbet görmeyebilir. Bu durum biraz da boya firmalarının farklı ürünlerini pazarlama olarak daha ön plana çıkarmaları ile alakalı bir durumdur. Ayrıca dış cephe renkleri yıla göre de bir trend haline gelebilirler.

Dış Cephe Modelleri ve Fiyatları

Dış cephe sistemleri üretim ve tasarım teknolojilerin değişmesiyle çok zengin bir alan olarak inşaat sektöründeki yerini almıştır. Bundan 40-50 yıl öncesine göre kat kat artan dış cephe modelleri ortaya çıkan üretim sistemleri ile hem tasarımsal anlamda hem de malzeme anlamında yüzlerce çeşide sahiptir. Malzeme ve tasarım çeşitliliği ise fiyat farklılığını da ortaya çıkarmıştır. Sıva cephe, strafor cephe ve meal dış cephe kaplama gibi dış cephe sistemleri malzeme, işçilik ve tasarım olarak farklılık gösterdiği için fiyat olarak da farklılık gösterir.

Ceylanlar Metal olarak uzmanlık alanlarımızdan bir tanesi de metal dış cephe sistemleridir. Genişletilmiş metal olarak bilinen mesh cephe sistemleri konusunda birçok apartman, plaza ve alışveriş merkezlerinde referanslarımız vardır. Bu referanslarımızın yanı sıra müstakil evler içinde metal dış cephe çalışmalarımız vardır.

Müstakil Evler için Dış Cephe Modelleri

Müstakil evler için dış cephe modelleri diğer yapılar kadar önemlidir. Müstakil evler dış cephe konusunda uzun binalara oranla biraz daha dezavantajlı gibi görünseler de titiz bir dış cephe mimari çalışması ile bu dezavantaj ortadan kaldırılabilir. Müstakil evlerin dış cephesi için her malzeme kullanılmayabilir yada her tasarım kendisini müstakil evlerde güzel göstermeyebilir. Bu durumda dış cephe tasarımını 3 boyutlu bilgisayar ortamında görüp seçip beğenmek çok daha isabetli bir adım olur. Böylece hem olası aksaklıkların hem de sonradan beğenmeme gibi durumların önüne geçilmiş olur. Yapı sahibi için böyle bir önizleme çok avantajlı bir çalışma olur. Dış cephe tasarımlarının 3 boyutlu bir ortamda özizlemesinin yapılması müstakil ev sahibine bahçesinin dekorasyon fikirleri konusunda da önceden bir şablon oluşturmasına yardımcı olabilir.

Müstakil evler için dış cephe modelleri seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlardan ilki evin bulunduğu bölgenin iklim şartlarıdır. Bu şartlara uygun bir dış cephe sistemi evde rahat yaşamın ilk şartlarından bir tanesidir. Soğuk bir iklim kuşağına sahip bölgedeki bir evin ısı yalıtımı güçlü olan bir dış cephe modele sahip olması gerekir. Ayrıca evin konumunun da yine iklim koşullarına göre belirlenmesinde fayda vardır. Müstakil ev için dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise cephe malzemesinin kullanışlılığı ve fiyatıdır. Bu konuda biraz araştırma yapmak ev sahibinin faydasına olur.

Metal dış cephe sistemlerimiz hakkında her türlü detaylı bilgiyi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.